Problematika grijanja – izazovi i moguća rješenja u kriznim periodima - tema je okrulog stola o kojoj su stručnjaci i nadležni govorili u Sarajevu - bez zaključaka u pravcu naročito povoljnih ishoda za ovu zimu. Tema je ovo i o kojoj građani govore - mnogi od njih razočarani i očajni.
Ulični prodavac cvijeća kao jedina asocijacija na, nekima nikad dalje proljeće. Jesen je tu, a sve o čemu građanin sa prosječnim i nižim primanjima razmišlja je zima i kako je preživjeti, kako zagrijati dom. Penzionerka Šefika Nezirović razmatra varijantu da sa plina pređe na grijanje na struju ali kako god da izračuna kolike troškove će imati, dolazi do zaključka da je svaka opcija za nju luksuz.
“Katastrofa. Kako, šta, plin imam, ali kako da se grijem? Doći će mi struje, a ja od penzije živim… šta da radim? Ali ti moraš račune platiti odmah ti dođu i isključe.
(Hoćete li moći da plaćate račune ove zime?)
Neću moći. Jedino da ne jedem, kazala je Nezirović.
Druga penzionerka koju smo anketirali ne razmišlja samo o odricanju od hrane već i o selidbi iz stana – kod brata sa kojim bi dijelila troškove.
“Jedino da idem kod brata u Vogošću, on se grije na pelet, pa da idem kod njega da kuću cijelu ostavim. Zar mi je to u mojim godinama rješenje da ja moram iz svoje kuće ići… A sebi povećavaju plate, sebi kupuju auta. Pa ljudi moji, da im poručim: pogledajte na ovaj narod, pogledajte na ove penzionere”, navela je sarajevska penzionerka.
Briga zbog aktuelne krize i neizvjesne situacije sa grijanjem, sveprisutna je.
Konvektori i radijatori u stanovima će se u narednom periodu takmičiti u sposobnosti da korisnicima omoguće što niži račun. Stručnjaci i nadležni poručuju nam da je sposobnost da štedimo jedino u šta se možemo pouzdati.
“Građani, u ovom zimskom periodu mogu samo pristupiti mjerama uštede, a nikako nažalost ne mogu uticati na cijenu”, objasnio je Nihad Harbaš, predsjednik Sekcije mašinskih inžinjera IKFBiH.
Mirsad Jašarspahić, predsjednik Privredne komore FBiH kazao je da se trebalo ranije reagovati.
“Problem grijanja se ne može rješavati 10 dana prije početka sezone, to je jasno”, naveo je Jašarspahić.
Pitali smo Envera Hadžiahmetović, ministra komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo hoće li biti plina?
“Hoće, samo je pitanje po kojoj cijeni” a da li je moguće da će doći do novih poskupljenja naveo je.
“Sve je moguće, mi ne znamo, mi dobijemo od medija informaciju, mi na to ne utičemo”, kazao je Hadžiahmetović.
Azurdin Husika, profesor na Mašinskom fakultetu UNSA predložio je određena rješenja.
“Lokalne vlasti moraju da rade na subvencioniranju kako se teret povećanja troškova ne bi prelio na krajnje korisnike. To su sve neka kratkoročna rješenja za, hajmo reći – da gasimo vatru”, pojasnio je Husika.
Kao požar koji bukti i koji je važno ugasit pa tek nekad kasnije razmišljati o sanaciji štete i mjerama prevencije za neki naredni – tako je definisana aktuelna kriza. Gašenje vatre i zavrtanje radijatora, po svoj će prilici definisati i predstojeću zimu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare