Kultura sjećanja
Odluka iz Kanade: Olimpijski grad Calgary proglasio 11. juli Danom sjećanja na žrtve u Srebrenici

Kanadski olimpijski grad Calgary proglasio je 11. juli 2026. godine Danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, potvrđujući time kontinuitet podrške i solidarnosti sa žrtvama.
U zvaničnoj proklamaciji, koju je potpisao gradonačelnik Calgaryja Jeromy Farkas, navodi se da se ovog jula obilježava 31. godišnjica genocida. Ovim činom grad podiže svijest o tragičnoj patnji žrtava i odaje počast za više od 8.000 nevino ubijenih bošnjačkih civila.
Podrška kulturi sjećanja u Kanadi
U dokumentu se podsjeća da je Parlament Kanade još 2010. i 2015. godine usvojio dvije rezolucije kojima se 11. juli proglašava Danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici na nivou cijele države, te se ovaj historijski događaj uvrštava u Mjesec sjećanja, osude i prevencije genocida koji se u Kanadi obilježava svakog aprila.
Iz Calgaryja naglašavaju da Srebrenica služi kao trajna opomena i podsjetnik na historijske nepravde.
Istaknuto je da se duguje žrtvama i budućim generacijama očuvanje sjećanja kako se slične tragedije nigdje i nikada više ne bi ponovile. Proklamacija poziva na borbu protiv mržnje, nepravde i diskriminacije, te na izgradnju raznolike i snažne zajednice koja garantuje miran suživot.
Poraz humanosti u "zaštićenoj zoni" UN-a
Genocid u Srebrenici, počinjen na tlu Evrope krajem 20. vijeka, ostaje zapamćen kao fatalni globalni poraz humanosti i civilizacije pred očima cijelog svijeta. Apsurd je veći jer je Srebrenica u tom trenutku bila proglašena "zaštićenom zonom" Ujedinjenih nacija.
Kolaps međunarodnog prava i vjerodostojnosti UN-a okončan je time što je prostor enklave dodijeljen administraciji i institucijama entiteta RS, čime je u međunarodnoj praksi, odlukom moćnih političkih faktora, ovjereno pravo jačega.
Nakon ove, kao i nakon drugih tragedija, ponovo je uslijedilo samo deklarativno ponavljanje krilatice: "Nikada više".
IGK: Srebrenica je naša trajna rana i zavjet
Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) izrazio je duboko uvažavanje i zahvalnost vlastima Kalgarija na ovoj odluci. Prema njihovim riječima, Kalgari je poslao snažnu poruku solidarnosti s porodicama koje i danas tragaju i žale za svojim najmilijima.
“Srebrenica je trajna rana, ali i zavjet da se teritorijalni integritet, nezavisnost i suverenitet Bosne i Hercegovine ne brani samo oružjem, već snagom pamćenja i istinom kako žrtve nikada ne bi bile zaboravljene”, poručili su iz IGK-a.
IGK je iskoristio priliku da još jednom oštro osudi sve pokušaje revizije, relativizacije i negiranja genocida nad Bošnjacima u i oko Srebrenice, naglašavajući da patnja preživjelih i bol majki moraju biti tretirani kao moralno pitanje najvišeg ranga za cjelokupnu bosanskohercegovačku, kanadsku i svjetsku javnost.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare