Zima, pomiješana sa strahom, polako se uvlači u kosti. Glavna briga građana je kako preživjeti hladne dane. Cijene peleta vrtoglavo rastu, tako jedna tona košta i do tisuću maraka. Ni drva više nisu jeftina alternativa. Vlasti nude jednokratnu ponoć.
Zabrana izvoza peleta nije donijela željene rezultate, jer da biste kupili jednu tonu, izdvojićete i do 1050 maraka. Sarajlije su odavno zavrnule slavinu.
Vlada Kantona Sarajevo organizovala se, pa je nabavila određene količine lož ulja i mazuta. 43 hiljade najugroženijih dobiće po 50 maraka u novembru i decembru.
U Banjaluci slična situacija. Izdvajaju se subvencije, ali samo za građane koji koriste gradsko grijanje. Ostali se snalaze sami.
Iako je najavljeno da će se grijati i Zeničani, i to po istim cijenama narednih sedam godina, pojavili su se problemi zbog nedovoljnog kapaciteta rada koksare. Postoje i oni koji uopšte nemaju mogućnost korištenja centralnog grijanja, pa traže alternativne metode.
Hoće li drva za ogrjev još više poskupiti, neizvjesno je. Njihov izvoz je dozvoljen, odlukom Savjeta ministara. S obzirom da su osnovna sirovina za pelet, iz Asocijacije peletara navode da je prisutan problem nestašice.
“Iako narod kaže da nema rezultata odluke Savjeta ministara, to je dijelom odluka donijela-usporavanje rasta cijena i ubrzavanje snadbijevanja domaćeg tržišta. Naravno, reakcija će biti. Mi zahtijevamo i dalje da sjednemo i riješimo ključne probleme u ovoj industriji, a to je nestašice sirovine. Mi da imamo dovoljno sirovine, proizvodili bi pelet i za domaće tržište i za ino tržište”, kazao je Goran Ivanović, Asocijacija proizvođača Peleta BiH.
Za sada, domaće tržište najviše trpi. Iako bi trebalo biti prioritet.
“Svi potrošači u BiH treba da budu u prvom planu snadbijevanja, a nakon toga, ako neke količine ostanu, mogu da se izvoze”, kazao je Lazo Šinik, Udruženje šumarstva i prerade drveta Privredne komore RS.
O peletu, zbog visokih cijena, niko ne razmišlja, a ni drva nisu jeftina opcija. Ostaje samo da se nadamo da će zima biti ista kao i pomoći nadležnih. Kratkoročna i blaga.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!