
Novi pokušaj hapšenja premijera RS, ponovo baca sjenku na rad domaćih bezbjednosnih institucija.
Politika je, upozoravaju upućeni, ponovo iznad zakona, što samo predstavlja uvod u dublju krizu, ocjenjuju upućeni. Dok jedan dio javnosti ukazuje na potrebu jačanja bezbjednosnih kapaciteta u trenutku aktuelnih dešavanja, drugi dio isključiv: Sve dok politika imenuje nosioce važnih funckija, ne možemo ni očekivati da ćemo imati ni nezavisno pravosuđe, niti jak bezbjednosni sistem.
Bh. bezbjednosne institucije, ponovo nisu odoljele izazovima. Dok u medijima cirkulišu različiti naslovi, s akcentom na propali pokušaj hapšenja premijera RS, iz entitetske Vlade poručuju da je posljednji događaj u Brčko distriktu, u kojem su učesnici bila vozila iz pratnje Viškovića, još jedan pokušaj da se trenutna politička kriza prenese u bezbjednosnu sferu.
“Dok jedan dio BIH smatra da je u jeku politička kriza, drugi dio, pak, ne odvaja je od bezbjednosne. Time su se danas bavili i intelektualci na redovnoj sesiji Kruga 99, koji su akcenat stavili, upravo, na institucionalne segmente i mjere u okviru bezbjednosnog sektora.
S akcentom na jačanje Oružanih snaga BiH, ali i ulaganja u odbrambenu i vojnu industriju.
Fuad Džaka, stručnjak za bezbjednost:
"Politička kriza, jednostavno rečeno, proizvodi bezbjednosnu krizu. Ako ne radite profesionalno svoj posao, ako ne poštujete zakon, ako ne poštujete Ustav, s tim nekim političkim ciljevima, koje ostvarujete kroz to nepoštovanje, sama refleksija je bezbjednosna kriza."
Koje državne institucije, najprije, moraju da budu svjesni.
Ahmed Kico, stručnjak za sigurnost:
"Realno, prijetnja BiH su, prije svega, nastojanja grupe ljudi, koji su, nažalost, u institucijama entiteta RS, okupljeni oko Milorada Dodika, predsjednika entiteta RS, koji zaista provode ozbiljne secesionističke aktivnosti protiv BiH, s tim da su takve aktivnosti unutar naše države."
Da je slabost na strani državnih bezbjednosnih insticija, koje su i sinoć dokazale nesposobnost na sprovođenju zadataka svojih nadležnih, stava je i dekan Fakulteta za bezbjednost u Banja Luci.
Slobodan Župljanin, dekan Fakulteta za bezbjednost i zaštitu u Banjaluci:
"Političari iz FBiH nikako da se dozovu pameti i shvate realnost svijeta u kojem živimo. Kada smo vidjeli da je Interpol odbio dva puta da raspiše tu tzv. Interpolovu crvenu potjernicu, te da kaže da se izričito radi o političkom progonu, da neko i dalje iz BiH misli da može da provodi svoju volju kako želi i hoće."
Iako politika ne smije biti iznad zakona, zbog želje da upravljaju, apsolutno, svim procesima, po uzoru na komunističke diktatore, naši političari gaze zakon, preuzimaju institucije, kaže novinar Željko Raljić. Zbog toga i svjedočimo jednom vrzinom kolu u kojem pojedinci na važnim funkcijama, od političara očekuju da ih inaugurišu, pa kako da oni kasnije grizu ruku koja ih hrani?
Željko Raljić, novinar:
"Da bi zakon bio iznad politike, mi bismo morali da imamo samostalne institucije, koje bi djelovale u skladu sa zakonom. Bez obzira ko se nalazio na nekoj funkciji bilo koji političar da je u pitanju, i onoga trenutka kada prekrši zakon, on mora da ode s tog mjesta. Ne samo da bude sudski procesuiran, da se utvrdi njegova odgovornost i da dobije adekvatnu kaznu, no, nažalost, kod nas se to ne dešava."
Dok se čeka na epilog ove sulude situacije, prema političkom trojstvu u RS, sankcije bi mogle da uslijede i od još četiri evropske države, a pominje se i Slovenija, kojoj predsjednik Republike Srpske već najavljuje recipročan odgovor. Aktuelnu situaciju na društvenim mrežama komentarisao je i federalni ministar Vojin Mijatović, koji navodi da Dodik, Stevandić i Višković, voze svoje posljednje krugove propasti.
"Njihov kraj je neizbježan, a najveću cijenu će platiti srpski narod u BiH. Trenutno svaki Srbin u BiH je talac i živi zid ove trojice bjegunaca od zakona. Paralelno sa bjeguncima ide hor mediokriteta sa druge strane nacionalizma, koji, da nema ovih bjegunaca od zakona, ne bi imali šta da kažu."
Dok poziva u srijedu na razgovor sve predsjednike svih parlamentarnih stranaka na nivou države, Dodik nastavlja da vrijeđa svoje opozicione oponente. Sve je to “politički nervni slom” izazvan, upravo, opozicionim aktivnostima predhodnih dana, odgovara PDP-ov Nenad Vuković. Čekajući na raspetljavanje Gordijevog čvora, šef Delegacije Evropske unije u BiH, političkim liderima poručuje da prevaziđu međusobna neslaganja i da se ujedine oko procesa evropskih integracija jer je to nešto oko čega svi mogu da budu saglasni.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare