Čelnik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) upozorava da bi rasizam mogao biti uzrokom nedostatka bilo kakvog međunarodnog interesa za tekući rat u Etiopiji - javlja Guardian.
Građanski rat, koji je izbio u studenom 2020., vode snage najsjevernije etiopske pokrajine Tigraj (Tigray) sa saveznom etiopskom vojskom – kojoj se pridružuju i trupe iz susjedne Eritreje – u borbama koje su izazvale humanitarnu krizu golemih razmjera.
Dok ona traje, događaju se teško opisivi ratni zločini. No, dok je cijeli svijet vidio leševe na ulicama ukrajinske Buče i potpuno razoreni Mariupolj, o užasima na sjeveru Etiopije gotovo se ništa ne zna i kao da nikog nije ni briga.
No, predsjednik WHO-a, dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus – koji je etnički Tigrinja – tvrdi da je situacija uzrokovana sukobom u njegovoj domovini gora od bilo koje druge humanitarne krize u svijetu, uključujući rat u Ukrajini, pitajući se pritom nije li nedostatak globalnog angažmana u ovom slučaju povezan s “bojom kože”.
NOVINARI NE MOGU PRISTUPITI
Tedros je iznio sličnu primjedbu još u travnju, kada je upitao “daje li svijet doista jednaku pozornost životima crnaca i bijelaca”, s obzirom na to da su trenutne krizne situacije u Etiopiji, Jemenu, Afganistanu i Siriji izazvale samo “djelić” zabrinutosti koju donosi rat u Ukrajini.
Konkretni sukob u Etiopiji započeo je u studenom 2020., a malo je humanitarne pomoći stiglo na to područje otkako su tigrajske snage zauzele veći dio regije u lipnju 2021. Ona je počela značajnije pritjecati u posljednjih nekoliko mjeseci, ali ni približno dovoljno za potrebe milijuna ljudi.
Novinarima pristup nije dozvoljen pa je vjerojatno i to jedan od uzroka slabe globalne vidljivosti ove velike krize. Ključni zahtjev regionalnih tigrajskih čelnika jest omogućavanje osnovnih egzistencijalnih usluga stanovništvu i pokretanje bankarskog sektora.
Neupućeni europski čitatelj upitat će se zašto bi i on više pozornosti povetio nekom “plemenskom” sukobu u Etiopiji, iz njegova kuta neusporedivom s globalnim rizicima koje nosi rat dviju velikih zemalja na europkom tlu, od kojih je jedna svjetska nuklearna sila.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!