“U 30 godina nezavisnosti, ovisni jedni o drugima možda kao nikada do sada”

Vijesti 28. feb 202219:26 > 19:48 0 komentara

I ove godine Dan nezavisnosti bit će obilježen u samo jednom dijelu Bosne i Hercegovine. Trideset godina je prošlo od kada su se građani izjasnili za suverenu i nezavisnu BiH. I već 30 godina živimo turbulentno vrijeme.

Gdje smo zapravo 30 godina od nezavisnosti BiH? U najdubljoj krizi mišljenja su mnogi. I ne sviđa im se ono što vide i čuju. Rijetki su koji ce reći da nam je bolje.

“Nije nam bolje definitivno, a gdje smo vjerujte da ne znam. Mislim da ne zna niko”, “Nisam živjela 30 godina, istjerana sam iz Bosne. Sada sa se vratila i nemam riječi , strašno. Ovo je katastrofa, sve njih komplet treba skinuti jer nam takvi vladari nisu potrebni”, “Mislim da nam je bolje ako se pogleda unazad 10, 20 godina koliko su nam bile uređene evo recimo fasade, pa onda koliko je Sarajevo izgrađeno, ja mislim da je bolje. Jedino što nas sve brine ova neizvjesna budućnost”, samo su neki od stavova građana.

Politika podjela sve je glasnija za razliku od referenduma za nezavisnost gdje je 99,7 posto građana bilo za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana.

“Ona je danas duboko podijeljeno i društvo i država , zaglavljena između Dejtona i Brisela i opterećena unutrašnjim i vanjskim pritiscima.Danas BiH živi jedno politički turbulenstno vrijeme sa neizvejšnošću kada će doći kraj tih anahronih politika koje su poražene i u ratu , političkimm sredstvima su poražene ali se još uvijek istrajava na tim ciljevima. Dakle BiH ima budućnost , ali ta njena budućnost mora biti pomognuta i međunarodnom zajednicom”, kazao je Miro Lazović nekadašnji predsjednik Skupštine Republike BiH.

Mnogi kažu da je BiH danas, 30 godina nakon proglašenja nezavisnosti, mnogo stabilnija i jača nego što je bila u vrijeme proglašenja nezavisnosti, ali da tu nezavisnost treba i sačuvati.

“Treba da radimo , da se pošteno postavimo prema obavezama u ovoj državi. Da biramo ljude , sposobne ljude koji mogu pokrenuti , proizvodnju privredu , obrazovanje sačuvati , ulagati u naučne parkove , razvijati institute , da nam ne bježe stručnjaci”, naveo je Ejup Ganić, bivši član Predsjedništva Republike BiH

BiH je platila visoku cijenu svoje nezavisnosti. Dan nakon referenduma osvanule su barikade, a uskoro i rat. Oružje je sada zamijenila agresivna retorika podjela i blokada. Hoćemo li dogovoriti izmjene Izbornog zakona Ustava BiH, težiti ka EU i NATO-u, jačati ekonomiju, težiti ka prosperitetu. U 30 godina nezavisnosti, ovisni jedni o drugima možda kao nikada do sada.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!