Kutije sa ruskih 2.000 doza Sputnik vakcina, koje su stigle u ponedjeljak, još nisu makle iz carinske zone na sarajevskom aerodromu, saznaje N1 iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
“Nalaze se na Aerodromu Sarajevo, smještena je vakcina pod temperaturnim režimom. Čeka se da špediter podnese carinsku prijavu za uvozno carinjenje. Vjerovatno se prikuplja potrebna dokumentacija neophodna za carinski postupak. Carinski postupak će biti odmah završen, čim se podnese carinska deklaracija i bude priložena sva potrebna dokumentacija”, rekao je za N1, Ratko Kovačekvić, načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO BiH.
Kako je ovih 2.000 doza namjenjeno za 1000 zdravstvenih radnika u Republici Srpskoj, pitali smo da li će i Federacija BiH, možda nabaviti iste vakcine. U Ministarsvu zdravstva FBiH rečeno nam je da oni neće ići na ovakvu vrstu nabavke.
“Sve što je poznato je postojeći dogovor na sastanku predsjedavajućeg Savjeta ministra i premijera dva entiteta, da se ide u direktnu nabavku. Tada su ministarstva zdravstva oba entiteta iskazala svoje potrebe. Naše ministarstvo je iskazalo potrebe za sada, a to je 200.000 doza Pfizer- BioTechove vakcine te po 100.000 ruskih i 100.000 kineskih”, rekao je za N1 Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra zdravstva.
Kada počinje vakcinacija ruskom vakcinom?
Kako i kada će pristigle doze Sputnika V biti u upotrebi još se ne zna. Jedina nadležna agencija za dozvolu upotrebe bilo kojeg lijeka u državi nije dala svoju saglasnost.
“Kada Agencija završi kontrolu kvaliteta i ukoliko nalaz bude pozitivan, vakcina može ići dalje u upotrebu u skladu sa entitetskim planom imunizacije“, saopšteno je za N1 iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.
Ono što je najbitnije, a o čemu se malo govori, su možda sitnice, ali vrlo bitne “sitnice”: ko su uvoznici ili veledrogerije koje su, na primjer uvezle prvih 2.000 doza za Republiku Srpsku, da li imaju certifikat, da li mogu ispoštovati sve uslove transporta, održavanja, distribucije i najbitnije – hladni lanac?
Iz Ministarstva civilnih poslova BiH za N1 kažu: “Ministarstvo civilnih poslova BiH nadležno je za koordinaciju u području zdravstva i nema uvid u kapacitete i opremljenost zdravstvenih ustanova. Ovo ministarstvo koordiniralo je donaciju UNICEF-a koja se sastoji od dva hladnjaka za pohranu COVID-19 cjepiva u ultrahladnom režimu (do – 80o C). Dva frižidera, čiji je kapacitet po 500 l, odnosno 173,550 doza cjepiva, distribuirana su Zavodu za javno zdravstvo FBiH u Mostar i Institutu za javno zdravlje RS, u Banja Luku. Očekujemo i skoru realizaciju nove pošiljke u okviru podrške UNICEF-a koja će se sastojati od hladnjaka kapaciteta 383 l s mogućnošću skladištenja 132,000 doza, koji bi trebali stići u BiH tijekom veljače”.
Sve ostalo što se tiče hladnog lanca, koji bi morao biti kako u postupku transporta, održavanja i dalje distribucije u cijeloj BiH, Ministarstvo nas je uputilo na entitete.
Pitali smo ministra zdravstva entiteta Alena Šeranića gdje su prve vakcine uopšte u BiH stigle.
“Pa hladni lanac, mora se obezbijediti temperaturni režim od strane ovlaštenog dobavljača do instituta. Postoje transportni frižideri, vozila za to, morate imati termolog, takozvani temperaturni ispis za čuvanje same vakcine, koji se prati od strane jednog lica do strane drugog lica i to se prati da li je temperaturni režim bio odgovarajući sve dok se vakcina ne aplicira samom građaninu“, kazao je ministar Šeranić, bez više detalja.
Da li je ovo dovoljno informacija, ozbiljno je pitanje je koje postavlja prof. dr. Almir Badnjević.
“Prema međunarodnim i nacionalnim zakonskim propisima, te pravilnicima o dobroj distributivnoj praksi, zahtijeva se da termometri koji nadziru hladni lanac budu kalibrisani u traženom opsegu (minimalno do -80 °C) u skladu sa ISO 17025 standardom, dok prostori i vozila koji se koriste za čuvanje i transport moraju biti temperaturno mapirani. Eh sad, dolazimo i do suštine, a to je da u BiH ne postoje laboratorije koje ovu uslugu mogu pružiti. Treba imati na umu da vakcine koje nisu čuvane i transportovane na odgovarajući način, ne samo da nisu efikasne sa aspekta imunizacije, već mogu imati i negativne efekte na zdravlje sa mogućim i fatalnim ishodima. Kako se ne bi desili scenariji uzaludno potrošenog (bačenog) novca ili ne daj Bože fatalnih ishoda uzrokovanih, kako ih neki vaši “eksperti” nazivaju “sitnicama” (a koje mnogim zemljama u EU zadaju ozbiljne glavobolje), pamet u glavu gospodo”, napisao je na svom FB profilu prof.dr. Almir Badnjević, direktor laboratorije za verifikaciju medicinskih uređaja Verlaba.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare