Rublja u ponoru, Rusi pohrlili u prodavnice

Ekonomija 17. dec 201418:31 > 18:36
REUTERS/Alexander Demianchuk

Rusi su danas pohrlili u prodavnice, naveliko kupujući robu da bi preduhitrili poskupljenja pokrenuta zapanjujućim padom vrijednosti rublje posljednjih dana.

Dok vlada razmatra kako da smanji masovnu prodaju rublje koja je za samo dva dana pala za 15 posto, uz jačanje strahovanja od navale ulagača na banke, Rusi kupuju sve, počevši od automobila i kućnih aparata, neki i po nekoliko komada.

Švedski proizvođač nameštaja IKEA već je upozorio ruske kupce da će podići cijene u četvrtak, što je danas popodne izazvalo gužvu u moskovskoj prodavnici. Neke od moskvskih prodavnica su objavile rekordan promet razne robe i zatvorile se prije kraja radnog vremena, a proizvođač elektronike Apple je obustavio online prodaju u Rusiji.

“Stanje je veoma opasno, svega smo nekoliko dana od opšteg juriša na banke”, objavio je u današnjem uvodnku vodeći ruski poslovni dnevnik Vedomosti.

Rublja je ove nedelje doživela katastrofalan pad vrijednosti dok su se trgovci borili s posljedicama pada cijena nafte, kao i s utjecajem zapadnih sankcija nametnutih Rusiji zbog umiješanosti u krizu u Ukrajini.

Rublja i jutros gubila vrijednost, ali se oporavila i poslovni dan zaključila sa tri posto većim kursom od 61,14 za dolar, dok je kurs jučer bio 67,88 rubalja, i kursom od 76,56 rubalja prema euru koji je jučer koštao 85,15 rubalja.

Jedan od razloga za oporavak kursa je izjava pomoćnika ministra finansija Alekseja Mojsijeva da će država prodavati devize “onoliko koliko bude potrebno i dokle god bude potrebno” što bi trebalo da smanji pritisak na rublju, posebno u odnosu na dolar.

Medvedev obećao “paket mera” za spas

Premijer Dmitrij Medvedev se sastao sa šefovima najvećih ruskih izvoznika i obećao “paket mjera” da se zaustavi propadanje rublje.

Druga opcija na raspolaganju ruskim vlastima je zavođenje kontrole kretanja kapitala, ali ministar za ekonomski razvoj Aleksej Uljukajev je negirao da Vlada to razmatra.

Dok ruski zvaničnici na državnoj televiziji tumače da je pad kursa rublje podsticaj domaćoj proizvodnji, Ruska centralna banka saopštila je danas niz mera za “podršku stabilnosti finansijskog sistema”. Tih sedam tehničkih mera trebalo bi da olakšaju pristup stranoj valuti i da zaštite banke od gubitaka zbog pada kursa rublje.

Reuters/Maxim Shemetov

Centralna banka je objavila i da će s Vladom raditi na dokapitalizaciji nekih poduzeća 2015. godine.

Pad rublje je ruskim preduzećima znatno poskupio otplatu kredita uzetih u stranoj valuti što je uobičajena praksa za multinacionalne kompanije.

Ruski bankarski sistem je usitnjen, podijeljena između nekoliko velikih koje kontroliše država i više od 800 malih banaka čiji je kapital veoma mali, finansijsko stanje nestabilno, a poslovanje ponekad sporno.