Prema zvaničnim podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, u 2023. godini ostvareni su do sada najbolji rezultati u smanjenju maloljetničkog prestupništva u Kantonu Sarajevo.
Prema pokazateljima, 2009. godine zabilježeno je 574 događaja s obilježjem krivičnih djela u Kantonu Sarajevo počinjenih od maloljetnih osoba, broj počinilaca iznosio je 262, a broj izvršilaca recidivista bio je 99.
Podaci za 2023. godinu pokazuju da je broj događaja s obilježjem krivičnih djela počinjenih od maloljetnih osoba u značajnom padu i zabilježeno ih je 53, broj izvršilaca smanjen je na 49, a broj izvršilaca recidivista na 10.
Prema riječima ministra unutarnjih poslova KS Admira Katice, broj krivičnih djela u kojima učestvuju maloljetnici smanjen je za deset puta.
“Najbolji način prevencije protiv maloljetničkog prestupništva je da se borimo protiv kriminalnog potencijala mladih ljudi i vidimo da smo u tom poslu bili uspješni. Za ove rezultate najviše možemo zahvaliti ranom prepoznavanju devijantnog ponašanja, i to posebno u obrazovnim ustanovama u Kantonu Sarajevo”, kazao je ministar unutrašnjih poslova KS Admir Katica.
Na sastanku u Ministarstvu za odgoj i obrazovanje KS, koji je organizirala resorna ministrica Naida Hota-Muminović, zajedno s ministricom za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS Endom Pavić Pečenković i ministrom unutrašnjih poslova KS Katicom razmatrani su statistički pokazatelji maloljetničkog prestupništva za period posljednjih 15 godina. Evidentno je da su rezultati najbolji do sada.
Individualni plan brige
U školama se realizuju različiti programi usmjereni na prevenciju neprihvatljivih oblika ponašanja i zaštitu učenika, a odmah po saznanju da je ugrožen najbolji interes djeteta u školi ili izvan nje, ustanove su dužne poduzeti mjere usmjerene na pružanje odgojno-obrazovne podrške i stručnog tretmana.
“Ovi podaci pokazuju da se interresornim djelovanjem profesionalaca mogu smanjiti negativni trendovi koji se pojavljuju u našem društvu. Ovdje govorimo o zaštiti i dobrobiti djece i primjeni dva pravilnika koja su na to usmjerena, a koji podrazumijevaju da profesionalci u obrazovanju prepoznaju faktore rizika i indikatore za nepoželjne oblike ponašanja i u skladu s tim izrađuju individualni plan brige za svako dijete”, izjavila je ministrica Hota-Muminović.
Sistemski, multisektorski pristup kakav se primjenjuje u Kantonu Sarajevo pokazuje pozitivne rezultate, a potvrđuju to i riječi ministrice za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Ende Pavić Pečenković.
Na sastanku je zaključeno da će se multisektorski pristup ovom pitanju nastaviti i u budućnosti, te unapređivati procedure zaštite jer društvo u cjelini mora imati nultu stopu tolerancije na nasilje, saopćeno je iz MUP-a KS.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!