Izložba: "Skriveni svijet balkanskih žena"

Kultura 23. sep 201410:49 > 11:04
Anadolija

Prva izložba Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka pod nazivom "Skriveni svijet balkanskih žena" u prostorije Gazi Husrev-begovog hanikaha ovih dana privlači veliki turista i građana Sarajeva i cijele Bosne i Hercegovine.

Uz zvuke prepoznatljive bh. pjesme sevdalinke, izložba posjetioce vodi hronološkim redom kroz slike i eksponate žena i njihove odjeće te vraća posjetioce u 19. i  20. stoljeće.

Izložba je, prema riječima direktorice Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka Dževade Šuško, veliki iskorak jer je realizovana u saradnji sa dvije najznačajnije institucije jugoistočne Evrope a to su Etnografski muzej iz Beograda i Zemaljski muzej u Sarajevu.

“Izložba je prvenstveno prikazana u Beogradu u februaru ove godine s tim da su tamo prikazane replike što je prednost ove izložbe”, kaže Šuško.

Anadolija
Anadolija
Anadolija
Anadolija
Anadolija
Anadolija

 U velikom broju bogatih eksponata i fotografija koje prikazuju i opisuju način odijevanja žena sa prostora Balkana, posjetioci se putem dvojezičnog kataloga autorica Svetlane Bajić, Mirjane Menković te profesora Enesa Karića pobliže upoznaju sa izloženim eksponatima.

Bogatstvo izložbe leži u činjenici da izložba prikazuje pomalo zaboravljenu tradiciju Bošnjaka i njihovih susjeda. U prostorijama se nalaze slikovito prikazani odjevni predmeti  žena svih konfesija na području Balkana: muslimanki, pravoslavki, katolkinja i jevrejki koje su živjele u BiH, Srbiji, Kosovu i Albaniji.

Kulturna kolekcija obuhvata period od 150 godina: od kraja 19. vijeka, cijeli 20. vijek i početak 21. stoljeća. Kroz spomenuti period, žene Balkana oblačile su u slične odore koje su u svakoj zemlji različito nazivane.

“Taj period je i period tri rata kroz koji je narod prolazio. Svi ratovi govore jezikom netrpeljivosti i mržnje, međutim ova izložba pokazuje koliko smo bliski”, kaže Šuško, te dodaje kako svi posjetioci imaju priliku vidjeti i doživjeti sličnost odijevanja žena u gradskim sredinama u prošlim vremenima.

Jedan od eksponata prikazuje ženu iz Živinica koja je odjevena u peču. Peča je izrađena od crne čoje, ukrašena je vezom o gajtana i srmene žice, a žene su je nosile prilikom izlaska u grad početkom 20. vijeka.

Avalu su nosile žene koje su pripadale gradskom stanovništvu, a predstavljala je odjeću koja je ručno šivena od jednog komada tkanine.

“Zadatak je prikazati ovo blago i podijeliti ga sa drugima. Ovo je prilika za sve građane da se kulturno informišu i obogate novim saznanjima”, zaključuje Šuško, te dodaje kako posebnu notu izložbi daje i posebno odabrana muzika koju čine sevdalinke najpoznatijih interpretatora.

Direktorica Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka napominje kako je izložba iznenađujuće dobro posjećena, te kako je podjednak broj stranih i domaćih posjetitelja.

“Turisti se izuzetno interesuju za ovu izložbu. Ne samo da je posjećuju već kupuju i kataloge “Skriveni svijet balkanskih žena”.

Izložba je otvorena svakim danom od 9 do 21 sati. Trajat će do 30. septembra, a ulaz je svakog dana besplatan.