Bosna i Hercegovina je kao predsjedavajuća komitetom Vijeća Evrope za jedna od prioritetni stavki uzela koje su direktno ili inderektno vezanih za interkulturalni dijalog u oblasti filma.
“U sklopu toga Ministarstvo civilnih poslova je stavilo naglasak na položaj žena u okvirima sedme umjetnosti“, istakao je ministar Adil Osmanović.
Postizanje spolne ravnospravnosti je jedna od prioritetnih tema kojom će se BiH baviti kao predsjedavajuća komitetom Vijeća Evrope.
On je naglasio da je za danas planirano usvajanje sarajavska deklaracije o položaju žene u filmskoj industriji koja bi trebala dati prijedloga konkretnih mjera za postizanje veće ravnopravnosti žene u kinematografiji.
Iako je deklaracija samo preporuka, Osmanović ističe da je deklaracija značajna za Grad Sarajevo, za Sarajevo Film Festival i za čitav region, a da za otvaranje rasprave u državnim institucijama zavisi iskuljičivo od entitetskih I državnih parlamenata.
Marry Ann Henessy je kazala da film ima utjecaj na sve ljude širom svijeta i da način na koji ova industrija prikazuje žene, na način na koje su one umješane u filmsku industriju, kao producenti, scenaristi, glumice, utječe na našu podsvijest o položaju žena u društvu.
Direktor SFF-a je kazao BiH ima veliki broj istaknutih ličnosti u filmskoj industri, ali I dalje svi pokazatelji pokazuju da je položaj žene u filmskoj industriji u BiH I dalje zapostavljen i da tu postoji još mnogo prostora za rast.
Naglasio je da se o ovoj temi nije dugo govoreno I da ukoliko želimo napraviti neke promjene trebamo razgovarati.