Na inicijativu Međunarodnog pozorišnog instituta, od 1961. godine širom svijeta 27. mart se obilježava Svjetski dan pozorišta. Tim povodom, gosti Novog dana su gosti Dino Mustafić, direktor Narodnog pozorišta Sarajevo, Maja Salkić, direktorica SARTR-a, Dijana Grbić, direktorica Narodnog pozorišta Republike Srpske i Ivan Vukoja, ravnatelj Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru.
Ivan Vukoja je kazao da je misija pozorišta u današnjem svijetu vrlo značajna.
“Zato što živimo u vremenu kada nam se nameću razna ograničenja. Odnosi jedni prema drugima se ne mogu uspostavljati na način kao što smo imali nekad ranije i postoji jedan veliki stupanj društvenog distanciranja, rekao bih otuđenja u društvu, a kazalište je prostor gdje se taj kolektivni čin igre najneposrednije odvija. I gdje je radnja među ljudima sada možda i najznačajnija. Kao takva, ona je jedna od posljednjih oaza iskonske ljudske humanosti i društvenosti. Čovjek u tom činu kolektivne igre ne gubi svoju individualnost, već daje svoj specifični doprinos kako bi to što je zajednički kolektivni čin moglo funkcionirati ovdje i sada”, kazao je.
Govoreći o interesovanju banjalučke publike za pozorište, Dijana Grbić kaže da su zadovoljni.
“Mislim da se lagano izvlačimo iz onih ljuštura u koje nas je u proteklom periodu uvukla ova bolest. I samo smi uslijed uticaja raznih faktora otuđeni jedni od drugih. Mislim da ono što smo mi ovdje doživjeli u protekloj godini, uz značajno povećanje publike, da ipak vrijedi raditi i vraćamo se ka tome što smo imali prije dvije-tri godine”, kazala je.
Dino Mustafić kaže da je pozorište izuzetno važno za promociju ljudskih prava.
“Pozorište je korifej manjinskih prava i ljudskih sloboda. Pozorište je jedan društveni korektiv. Pozorište jeste ogledalo društvo, često manifestira sve vrline i mane društva u kojem živi. Kada govorimo o pozorištu BiH, možemo sa ponosom da istaknemo da je pozorište sačuvalo tu jednu vrstu umjetničke autonomije u kojoj je uspjevalo kroz predstave i repertoare, kroz dramske tekstove koje smo postavljali, itekako dobrim dijelom koriguje javno mijenje da ispravlja neke devijacije u narativima koji pripadaju našem stvarnom životu i realnosti koju intenzivno živimo”, kazao je.
Ističe da pozorište treba da bude i mjesto otpora za sve što donose politike isključivosti, fanatizma, netolerancije i nasilja.
“Mi živimo jedno vrijeme ljudske distanciranosti i otuđenosti, i u isto vrijeme živimo u zemlji u kojoj se promoviraju politike distance, nažalost to je najizraženije na planu etničke distance. Upravo su pozorišta prostor u kojem pokazujemo šta možemo zajedno”, dodao je.
Maja Salkić kaže da u posljednih 30 godina, globalizacijom i tehnološkim osavremenjavanjem, komunikacija sa publikom je podignuta na drugi nivo.
“Mi u pozorištu moramo reagovati na to. Ne smijemo u nekim davnim, prošlim vremenima, kada smo mogli izvisiti po tramvajskim stajalištima i očekivati da će publika sama dolaziti. Ima i takve publike koja jedva čeka i zove da vidi kada će izaći repertoar, ali koliko sam primjetlila, i mi u SARTR-u i ostala pozorišta BiH, veliki fokus smo dali na socijalne mreže. Mislim da je to način komunikacije u 21. vijeku”, kazala je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!