Ukrajinska predstava “Caligula” otvara MESS

Kultura 29. sep 202315:44 0 komentara

Povodom otvaranja 63. Internacionalnog teatarskog festivala MESS, u Narodnom pozorištu Sarajevo, održan je panel na temu "Rat i umjetnost", na kojoj su govorili sarajevski ali i ukrajinski umjetnici. Upravo predstava "Kaligula" ukrajinskog Nacionalnog akademskog dramskog teatra, otvara ovogodišnji 63. MESS.

Razgovor o iskustvima bosankohercegovačkih i ukrajinskih umjetnika, a koja se tiču njihovog djelovanja u ratnim okolnostima, bila je tema panela “Rat i umjetnost”.

“57 premijera, preko 2000 repriza, 4 profesionalna pozorišta u Sarajevu, plus festival MESS koji je u tom periodu radio u nešto drugačijem formatu. Ali rekla bih da je najbitnija stvar vezana za taj period, prvo ta zanimljiva činjenica da je jedino pozorište osnovano u Evropi za vrijeme rata, upravo Sarajevski ratni teatar”, kazala je Hana Bajrović-Čardaković, autorica knjige i izložbe “Teatar pod opsadom”.

U zemlji pogođenom ratom, brani se, ne samo teritorija, već i pravo na život dostojan čovjeka. Sačuvati ljudskost podjednako je važno kao i sačuvati teritoriju, kazali su iz organizacije MESS-a.

“Činjenica tog postojanja teatra, kada govorimo o samoj umjetnosti, ona na određeni način, barem iz sarajevskog iskustva, vjerujem i iz ukrajinskog, da je to jedan od empirijskih dokaza da su umjetnost i kultura zaista bazična ljudska potreba na isti način kao što su to hrana, voda…”, dodao je direktor Festivala MESS Nihad Kreševljaković.

A upravo ta potreba ali i bunt i otpor tokom rata, dokaz su da je umjetnost bila izraz očuvanja ljudskosti, inspiracije i nade.
Kao svjedočanstvo o raznovrsnom i kvalitetnom umjetničkom životu svjedoči i ukrajinska predstava “Kaligula”.

“Nakon dva dana puta presretni smo što smo u Sarajevu, jer na početku rata u Ukrajini nismo mogli ni zamisliti da ćemo sa našom predstavom gostovati negdje u inostranstvu i jako smo uzbuđeni zbog toga”, kazao je reditelj ukrajinske predstave “Caligula” Ivan Uryvskyi.

“Kroz svjedočenja i eksponate i priče koje je dokumentovao Muzej ratnog djetinjstva, možemo vidjeti da su mladi pa i djeca konzumirali kulturu i umjetnost u toku rata i možemo vidjeti koliki je to značaj imalo i za tu generaciju”, dodao je Jasminko Halilović direktor Muzeja ratnog djetinjstva.

Halilović je dodao da ne govori o organizovanim kulturnim događajima, nego o improvirizanim predstavama koje su igrane u podrumima a koje su djeca kreirala.
U Sarajevu je pod opsadom realizovano 57 teatarskih premijera, više od 2000 različitih teatarskih izvedbi i hiljade drugih umjetničkih programa.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!