5 stvari koje ne bi trebalo držati u kupatilu

Lifestyle 14. apr 202315:15 0 komentara
Freepik/Ilustracija

Kupatilo je mjesto gdje počinjete svoj dan, tako da je vjerovatno opremljeno svime što vam je potrebno za pripremu, od šminke do lijekova. Međutim, prema zdravstvenim stručnjacima, većinu stvari koje obično držimo u kupatilu zapravo uopšte ne bi trebalo tamo čuvati.

“Kupatila su obično leglo bakterija”, kaže Peter Michael, praktičar i glavni medicinski službenik VUE.

“Bakterije kao što su E. coli, salmonela i stafilokok mogu se naći u kupatilima, te mogu izazvati infekcije i bolesti ako se ne čiste i dezinfikuju na odgovarajući način”, rekao je.

Ovo su stvari koje, po savjetu stručnjaka, ne bismo trebali držati u kupatilu, prenosi bestlifeonline.

1. Vitamini

Držanje vitamina u kupatilu može izgledati kao siguran način da se sjetite da ih uzimate ujutro ili uveče. Ali zapravo im skraćujete rok trajanja držeći ove suplemente na istom, često zaparenom, mjestu gdje se tuširate.

Maria Marlowe, nutricionistkinja i osnivačica Kume, kaže da na njih “negativno utiče vlaga, koja smanjuje kvalitet i rok trajanja proizvoda iscrpljivanjem određenih nutrijenata”.

Isto vrijedi i za tablete ribljeg ulja, jer vrućina i vlaga od tuširanja mogu uzrokovati oksidaciju osjetljivih ulja u ovim suplementima, postajući užegla i nezdrava, dodaje ona.

Probiotici takođe treba da se drže van kupatila, jer su osjetljivi na svjetlost, toplotu, vlagu i kiseonik. “Ovo će početi ubijati probiotičke bakterije, brzo smanjujući broj CFU i činiti vaše probiotike manje ili nedjelotvornim”, kaže Marlowe.

2. Lijekovi

Ovo bi moglo biti čudno budući da vam je ormarić s lijekovima u kupatilu, ali Michael kaže da vlažno okruženje može uzrokovati bržu razgradnju lijekova. “Pored toga, lijekovi mogu biti kontaminirani bakterijama ili vlagom, što može smanjiti njihovu učinkovitost”, dodao je.

Lijekovi koji se izdaju na recept, a koji mogu izgubiti svoju efikasnost ako ih držite u kupatilu uključuju inzulin, nitroglicerin, EpiPens i kontrolirane supstance. Ne samo da vlaga i toplota u kupatilu čine kontrolisane supstance manje efikasnim, već i skladištenje ovih lijekova na nesigurnom mjestu kao što je kupatilo stvara “rizik da druga osoba ili dijete slučajno ili namjerno ima pristup ovim lijekovima”, dodao je.

3. Šminka

Isto kao sa vitaminima i lijekovima, šminka se zbog vlage može kontaminirati bakterijama i imati kraći rok trajanja.

“Svaki put kada otvorite bočicu, malo zraka i vlage uđe unutra, što takođe može dovesti do prekomjernog rasta bakterija, posebno kod proizvoda koje vadite rukama (poput karmina za usne). To može uzrokovati iritaciju kože, “ upozorava Marlowe.

4. Elektronski uređaji

Vjerovatno znate da držite toster dalje od kade, ali šta je sa drugim elektronskim uređajima koje možete koristiti u kupatilu, poput pegle za kosu, fena ili čak mobilnog telefona? Ispostavilo se da biste svoju elektroniku trebali držati na manje vlažnom mjestu.

“Kupatila nisu idealno mjesto za odlaganje elektronike, jer ih vlaga i para mogu oštetiti”, kaže Michael. “Voda može oštetiti kola elektronskih uređaja, uzrokujući njihov kvar ili čak potpuno prestanak rada”, dodao je.

5. Nakit

Možda vam se čini zgodnim da nakit držite u kupatilu, tako da je tu za vas kada se spremate. Takođe biste mogli smatrati da je bezbijedno sakriti svoj nakit u ladici kupatila umjesto u kutijicu za nakit na otvorenom. Nažalost, to nije dobra ideja.

“Kupatila nisu najsigurnije mjesto za pohranjivanje nakita, jer se može lako izgubiti ili oštetiti. Osim toga, izlaganje vlazi i pari može uzrokovati tamnjenje metala i gubitak sjaja dragog kamenja”, savjetuje Michael.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!