Kako preživjeti “Plavi ponedjeljak” – najdepresivniji dan u godini?

Lifestyle 16. jan 202315:59 0 komentara
Shutterstock

Treći ponedjeljak u januaru nazvan je "Plavi ponedjeljak" i smatra se najtužnijim danom u godini.

“Plavi ponedjeljak” obilježava se svake godine trećeg ponedjeljka u januaru. Navodno je to najdepresivniji dan u godini, koji se često pripisuje koktelu lošeg vremena, postblagdanskog zatišja, lošeg finansijskog stanja i nedostižnih novogodišnjih odluka.

No je li to zapravo najtužniji dan u godini?

Kratak odgovor je “ne”. Izraz “Plavi ponedjeljak” prvi je ‘skovao’ psiholog i motivacijski govornik Cliff Arnall 2004. godine, nakon što mu se obratila britanska putnička agencija Sky Travel koja je zatražila da osmisli formulu za određivanje najdepresivnijeg dana u godini. Plavi ponedjeljak kasnije je postao centralni dio reklamne kampanje Sky Travela osmišljene da potakne rezervacije za odmor koji bi, kako je kompanija predložila, ublažili “bijedu Plavog ponedjeljka”.

Psiholog dr. Cliff Arnall ukazao je jednačinom kako se taj dan smatra najdepresivnijim danom u godini. Njegova jednačina uzela je u obzir nivo duga ljudi, vrijeme nakon božićnih praznika i novogodišnjih odluka, niži nivo motivacije i osjećaj potrebe za poduzimanjem nečega konkretnog.

Formula glasi: [W + (Dd)] xTQ / MxNA.

W označava vrijeme. D je dug, a d mjesečna plaća, dok T znači vrijeme od Božića, a Q vrijeme od kada ste odustali od novogodišnje odluke.

Ne postoji jednodnevna depresija

Međutim, naučna i akademska zajednica oštro je odbacila Arnallovu jednačinu.

“Zimsko loše raspoloženje je prirodna reakcija na božićne praznike i završetak proslava, ali pogrešno je patološki pretvaranje takvih normalnih osjećaja u neki oblik ‘akutne depresije’ poput Plavog ponedjeljka”, rekao je Craig Jackson, profesor prof. zdravstvene psihologije na Birmingham City univerzitetu u Engleskoj.

“Ne postoje vjerodostojni dokazi istraživanja koji bi pokazali da je ‘Plavi ponedjeljak’ depresivniji od bilo kojeg drugog dana ili čak od najdepresivnijeg dana u godini”, rekao je za Live Science.

I ostali naučnici odbacili su tu ideju kao neutemeljenu pseudonauku.

Kako preživjeti “Plavi ponedjeljak”?

Fizička aktivnost

Tjelovježba pomaže organizmu u proizvodnji endorfina, hormona sreće. Također, tjelovježba zahtijeva izlazak iz kuće, a istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Health Psychology kaže da i malo kretanja smanjuje osjećaj depresije.

Postavite realnu rezoluciju

Što se tiče novogodišnjih odluka, razmislite o tome da si postavite izazov koji je ostvariv. Prema mišljenju psihologa, to može biti mnogo korisnije od stavljanja pritiska za dovršetak velikog izazova, koji bi se mogao činiti neodoljivim.

Dakle, ukoliko vaša rezolucija predstavlja preveliki pritisak na vaš životni stil, nije sramota malo je prilagoditi.

Jedite više hrane koja popravlja raspoloženje

Brojna istraživanja otkrila su da zdrava prehrana pomaže u prevenciji depresije. Odaberite namirnice koje popravljaju raspoloženje, poput avokada i orašastih plodova koji obiluju zdravim mastima ili tamne čokolade koja sadrži snažne antioksidanse.

Naučite nešto novo

Postoje dokazi da zabave doprinose dobrom mentalnom zdravlju, a studije pokazuju da ljudi koji se bave hobijima, uživaju u boljem raspoloženju i život im nije toliko stresan.

Usredotočite se na kvalitetno provođenje vremena

Aktivnosti poput čitanja, planiranja ciljeva, vođenja dnevnika i provođenja više vremena s prijateljima i porodicom često stvaraju osjećaj mira i sreće.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!