Ratni zločini ne zastarijevaju, tako to nalaže međunarodno pravo. RATNI ZLOČINI – Ženevske konvencije iz 1949. godine i dva dopunska protokola uz te konvencije iz 1977. godine predstavljaju međunarodne ugovore koji regulišu ovu oblast; a odnosi se na ratni zločin protiv civilnog stanovništva, ratni zločin protiv ranjenika i bolesnika i ratni zločin protiv ratnih zarobljenika.
Etničko čišćenje, genocid, ratni zločini. Ruanda, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Ukrajina, Kambodža, Afganistan. Sve su ovo mjesta i događaji koji su ovjekovječeni bezvremenskim fotografijama hrabrih ratnih fotografa Rona Haviva i Garryja Knighta.
Rad ratnog fotoreportera Rona Haviva je poznat široj javnosti, a posebno na Balkanu. Najpoznatija fotografija Haviva, fotografija na kojoj pripadnik paravojne jedinice “Škorpioni”, Srđan Golubović, poznat kao DJ Max, šutira beživotno tijelo Tife Šabanović neposredno nakon njenog ubistva u Bijeljini. Kako je za N1 rekao, ova fotografija je, između ostalih, potaknula i inspirisala stvaranje ICTY-a koji će u kasnijim godinama suditi ratnim zločincima za počinjene zločine protiv čovječnosti, etničko čišćenje i genocid. Podsjećamo, predmet u slučaju Srđana Golubovića još nije dobio svoj epilog na Sudu za ratne zločine u Beogradu.
“Danas ne može biti očiglednija potreba slobodnih društava i demokratske kulture za pouzdanim novinarstvom i izvještavanjem zasnovanim na dokazima. A potreba da se podrže muškarci i žene koji su spremni izložiti se riziku da nam prenesu užasne priče koje dokumentuju rat, rijetko je bila jasnija.” – navodi Gary Knight, izvršni direktor VII fondacije, konceptni i urednički direktor, ratni fotoreporter.
Gary Knight je radio kao fotoreporter između 1988. i 2017. godine i pratio je više ratova, uključujući i konflikt u Kambodži.
Cijeli intervju pogledajte ovdje.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!