Astronomski kalendar nebeskih događaja sadrži datume za značajne nebeske događaje uključujući mjesečeve faze, meteorske kiše, pomračenja, opozicije, konjunkcije i druge zanimljive događaje. U 2023. godini moći ćemo vidjeti sjajnu kometu, rijetko hibridno pomračenje Sunca i druge jedinstvene astronomske događaje. Provjerite sljedeću listu i zaokružite najbolje noći za promatranje zvijezda u svom kalendaru!
Ova godina će biti prava poslastica u smislu astronomskih događaja sa nizom izuzetnih prizora koji će osvijetliti nebo, prenosi SeaSky.
Januar
30. januar: Merkur u najvećem zapadnom izduženju
Planeta Merkur dostiže najveće zapadno izduženje od 25 stepeni od Sunca. Ovo je najbolje vrijeme za posmatranje Merkura jer će biti na najvišoj tački iznad horizonta na jutarnjem nebu. Potražite planetu nisko na istočnom nebu neposredno prije izlaska sunca.
Februar
5. februar: Pun Mjesec
Mjesec će se nalaziti na suprotnoj strani Zemlje kao i Sunce i njegovo lice će biti potpuno osvijetljeno. Ovaj pun mjesec je od ranih indijanskih plemena bio poznat kao Snježni Mjesec jer je u ovo doba godine obično padao najveći snijeg. Pošto je lov težak, ovaj mjesec je kod nekih plemena poznat i kao Mjesec gladi.
20. februar: Mladi Mjesec
Mjesec će se nalaziti na istoj strani Zemlje kao i Sunce i neće biti vidljiv na noćnom nebu. Ovo je najbolje vrijeme u mjesecu za posmatranje slabih objekata kao što su galaksije i zvjezdana jata jer nema mjesečine koja bi ometala.
Mart
1. mart: Venera i Jupiter
Nakon nekoliko mirnih nebeskih mjeseci, zapadni promatrači neba imaju priliku vidjeti Veneru i Jupiter kako priređuju sjajnu predstavu. Izgledat će kao da se Venera i Jupiter skoro dodiruju, što će olakšati njihov pronalazak iako su planete razdvojene milionima kilometara u svemiru.
7. mart: Pun Mjesec
Mjesec će se nalaziti na suprotnoj strani Zemlje kao što je Sunce i njegovo lice će biti potpuno osvijetljeno. Ovaj pun mjesec je od ranih indijanskih plemena bio poznat kao Mjesec crva jer je to bilo doba godine kada bi tlo počelo da omekšava i kišne gliste bi se ponovo pojavile. Ovaj mjesec je također poznat kao Vrana Mjesec, Mjesec Kora, Mjesec Sap i Meseca posta.
20. mart: Martovska ravnodnevica
Za martovski ekvinocij Sunce će sijati direktno na ekvator i biće skoro jednaki dan i noć širom svijeta. Ovo je također prvi dan proljeća na severnoj hemisferi i prvi dan jeseni (jesenja ravnodnevica) na južnoj hemisferi.
April
6. april: Pun Mjesec
Mjesec će se nalaziti na suprotnoj strani Zemlje gdje i Sunce i njegovo lice će biti potpuno osvijetljeno. Ovaj pun mjesec je od ranih indijanskih plemena bio poznat kao Ružičasti mjesec jer je označio pojavu ružičaste mahovine, ili divljeg zemljanog floksa, koji je jedan od prvih proljetnih cvjetova. Ovaj mjesec je također poznat i kao Mjesec trave iz nicanja, Mjesec u rastu i Mjesec u jajima. Mnoga primorska plemena su ga zvala Riblji mjesec jer je to bilo vrijeme kada je sjenka plivala uzvodno da se mrijesti.
20. april: Hibridno pomračenje Sunca
Hibridno pomračenje Sunca nastaje kada je Mjesec blizu Zemlje da i potpuno blokira Sunce. Ova vrsta pomračenja će se u nekim dijelovima svijeta pojaviti kao potpuna pomračenje, a za druge će izgledati prstenasto. Put pomračenja će započeti u južnom Indijskom okeanu i kretati se preko dijelova zapadne Australije i južne Indonezije.
22., 23. april: Kiša meteora Liridi
Liridi su prosječna kiša, koja obično proizvodi oko 20 meteora na sat na svom vrhuncu. Proizvode ga čestice prašine koje je ostavila kometa C/1861 G1 Thatcher, koja je otkrivena 1861. Pljusak teče svake godine od 16. do 25. aprila. Vrhunac ove godine dostiže u noći 22. i ujutro 23. Ovi meteori ponekad mogu proizvesti svijetle tragove prašine koji traju nekoliko sekundi. Tanak polumjesec će zaći rano uvečer ostavljajući tamno nebo za ono što bi trebalo da bude odlična predstava. Najbolje gledanje će biti sa mračne lokacije nakon ponoći. Meteori će zračiti iz sazviježđa Lira, ali se mogu pojaviti bilo gdje na nebu.
Maj
5. maj: Penumbralno pomračenje Mjeseca
Penumbralno pomračenje Mjeseca nastaje kada Mjesec prođe kroz Zemljinu djelomičnu sjenu ili polusjenu. Tokom ove vrste pomračenja Mjesec će malo potamniti, ali ne potpuno. Pomračenje će biti vidljivo u cijeloj Aziji i Australiji i dijelovima istočne Evrope i istočne Afrike.
6., 7. maj: Meteorska kiša Eta Aquarids
Eta Aquarids je natprosječan kiša, sposobna proizvesti do 60 meteora na sat na svom vrhuncu. Većina aktivnosti se viđa na južnoj hemisferi. Na sjevernoj hemisferi, brzina može doseći oko 30 meteora na sat. Proizvode ga čestice prašine koje je ostavila Halejeva kometa, a koja se posmatra od davnina. Vrhunac ove godine dostiže u noći 6. maja i 7. maja ujutru. Mjesec bi mogao uzrokovati probleme, jer će blokirati sve osim najsjajnijih meteora. Ako ste strpljivi, ipak biste mogli uhvatiti nekoliko dobrih. Najbolje gledanje će biti sa mračne lokacije nakon ponoći. Meteori će zračiti iz sazviježđa Vodolije, ali se mogu pojaviti bilo gdje na nebu.
Juni
21. juni: Ljetni solsticij i konjunkcija
Tokom cijelog mjeseca juna, Venera i Mars će visjeti na nebu kao Venera i Jupiter u martu, planete će biti na istoj astronomskoj liniji, što znači da će izgledati kao da su grupisane. Prvog zvaničnog dana ljeta, Venera, Mars i Mjesec će formirati trougao na noćnom nebu. Gledaoci širom svijeta trebali bi imati mogućnost da gledaju trio bez posebne opreme jer jako blistati.
Juli
3. juli: Pun mjesec, supermjesec
Mjesec će se nalaziti na suprotnoj strani Zemlje kao što je Sunce i njegovo lice će biti potpuno osvijetljeno. Ovaj pun mjesec poznat je od ranih indijanskih plemena kao Buck Moon jer bi kod mužjaka jelena počeli rasti novi rogovi u ovo doba godine. Ovaj mjesec je također poznat kao Mjesec groma i Mjesec sijena. Ovo je ujedno i prvi od četiri supermjeseca za 2023. Mjesec će biti blizu svog najbližeg približavanja Zemlji i može izgledati nešto veći i svjetliji nego inače.
28., 29. juli: Meteorska kiša Delta Aquarids
Delta Aquarids je prosječna kiša koja može proizvesti do 20 meteora na sat na svom vrhuncu. Proizvode ga krhotine koje su ostavile komete Marsden i Kracht. Pljusak traje svake godine od 12. jula do 23. avgusta. Vrhunac ove godine dostiže u noći 28. jula i ujutro 29. jula. Skoro pun mjesec blokirat će većinu slabijih meteora ove godine. Ali ako ste strpljivi, možda ćete ipak moći uhvatiti nekoliko dobrih. Najbolje gledanje će biti sa mračne lokacije nakon ponoći. Meteori će zračiti iz sazviježđa Vodolije, ali se mogu pojaviti bilo gdje na nebu.
August
1. august: Pun mjesec, supermjesec
Mjesec će se nalaziti nasuprot Zemlje od Sunca i biće potpuno osvijetljen. Ovaj mjesec je poznat kao Zeleni Mjesec kukuruza i Mjesec žitarica. Ovo je ujedno drugi od četiri supermjeseca za 2023. Mjesec će biti blizu svog najbližeg približavanja Zemlji i može izgledati nešto veći i svjetliji nego inače.
12., 13. august: Meteorska kiša Perzeidi
Perzeidi su jedna od najboljih kiša meteora za promatranje, proizvodeći do 60 meteora na sat na svom vrhuncu. Proizvodi ga kometa Swift-Tuttle, koja je otkrivena 1862. godine. Perzeidi su poznati po proizvodnji velikog broja sjajnih meteora. Pljusak traje svake godine od 17. jula do 24. augusta. Vrhunac ove godine dostiže u noći 12. augusta i 13. augusta ujutru. Najbolje gledanje će biti sa mračne lokacije nakon ponoći. Meteori će zračiti iz sazviježđa Persej, ali se mogu pojaviti bilo gdje na nebu.
31. august: Najveći mjesec u 2023., Plavi Mjesec
Mjesec će se nalaziti na suprotnoj strani Zemlje kao što je Sunce i njegovo lice će biti potpuno osvijetljeno. Ovo treći od četiri supermjeseca za 2023. Mjesec će biti blizu svog najbližeg približavanja Zemlji i može izgledati nešto veći i svjetliji nego inače. Budući da je ovo drugi pun mjesec u istom mjesecu, ponekad se naziva i plavi mjesec. Poslednji put kada se Super Plavi Mesec dogodio bilo je 31. januara 2018.
Septembar
23. septembar: Septembarska ravnodnevnica
Za septembarski ekvinocij Sunce će sijati direktno na ekvator i biće skoro jednaka dužina dana i noći širom svijeta. Ovo je također prvi dan jeseni (jesenja ravnodnevica) na severnoj hemisferi i prvi dan proljeća (prolećna ravnodnevica) na južnoj hemisferi.
29. septembar: Pun mjesec, supermjesec
Mjesec će se nalaziti na suprotnoj strani Zemlje od Sunca i njegovo lice će biti potpuno osvijetljeno. Ovaj pun mjesec je bio poznat od ranih indijanskih plemena kao Mjesec kukuruza jer se kukuruz bere otprilike u ovo doba godine. Također je poznat i kao Žetveni mjesec. Žetveni mjesec je pun mjesec koji se svake godine javlja najbliže septembarskom ekvinociju. Ovo je ujedno i posljednji od četiri supermjeseca za 2023.
Oktobar
14. oktobar: Vatreni prsten: prstenasto pomračenje Sunca
Još jedno pomračenje Sunca bit će vidljivo iznad sjevernog i južnoameričkog kontinenta. Posmatrači iz Sjedinjenih Država, Meksika, Belizea, Hondurasa, Nikaragve, Paname, Kolumbije i Brazila vidjet će „vatreni prsten“ sunčeve svetlosti oko Meseca. Ostatak zapadne hemisfere doživjet će djelomično pomračenje. Sljedeće pomračenje Sunca ove vrste dogodit će se za godinu dana i biće vidljivo samo iz Čilea i Argentine.
21., 22. oktobar: Meteorska kiša Orionida
Orionidi su prosječna kiša koja proizvodi do 20 meteora na sat na svom vrhuncu. Proizvode ga zrnca prašine koje je za sobom ostavila Halejeva kometa, poznata i posmatrana od davnina. Pljusak traje svake godine od 2. oktobra do 7. novembra. Vrhunac ove godine dostiže u noći 21. oktobra i ujutro 22. oktobra. Meteori će zračiti iz sazviježđa Orion, ali se mogu pojaviti bilo gdje na nebu.
28. oktobar: Djelimično pomračenje Mjeseca
Djelomično pomračenje Mjeseca nastaje kada Mjesec prođe kroz Zemljinu djelomičnu sjenu, ili polusjenu, a samo dio prođe kroz najtamniju sjenu ili umbru. Tokom ove vrste pomračenja dio Mjeseca će potamniti dok se kreće kroz Zemljinu sjenu. Pomračenje će biti vidljivo širom Evrope, Azije, Afrike i zapadne Australije.
Novembar
3. novembar: Jupiter u opoziciji
Džinovska planeta će biti najbliže Zemlji i njeno lice će biti potpuno osvetljeno Suncem. Biće svetlije nego u bilo koje drugo doba godine i bit će vidljivo tokom cijele noći. Ovo je najbolje vrijeme za gledanje i fotografiranje Jupitera. Teleskop srednje veličine bi trebao biti u mogućnosti da vam pokaže neke od detalja u oblacima Jupitera. Dobar dvogled bi vam trebao omogućiti da vidite četiri najveća Jupiterova mjeseca, koji se pojavljuju kao svijetle tačke na obje strane planete.
17., 18. novembar: Meteorska kiša Leonida
Leonidi su prosječna kiša koja proizvodi do 15 meteora na sat na svom vrhuncu. Ova kiša je jedinstvena po tome što ima ciklonalni vrhunac otprilike svake 33 godine gdje se mogu vidjeti stotine meteora na sat. Posljednji od njih dogodio se 2001. godine. Leonidi su proizvedeni zrncima prašine koje je ostavila kometa Tempel-Tuttle otkrivena 1865.
Decembar
13., 14. decembar: Meteorska kiša Geminidi
Geminidi su kraljevska kiša meteora. Smatra se najboljim pljuskom na nebu, sa više do 120 raznobojnih meteora na sat na svom vrhuncu. Proizvode ga krhotine koje je ostavio asteroid poznat kao 3200 Phaethon, koji je otkriven 1982. Pljusak teče svake godine od 7. do 17. decembra. Vrhunac ove godine dostiže u noći 13. i 14. ujutro. Ovo bi trebala biti sjajna godina za Geminide. Najbolje gledanje će biti sa mračne lokacije nakon ponoći. Meteori će zračiti iz sazviježđa Blizanci, ali se mogu pojaviti bilo gdje na nebu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!