Bliži se i nova akademska godina, dok situacija s pandemijom praktično ne jenjava i sudeći po najavama epidemiloga početak iste vjerovatno biće kritičan po pitanju broja oboljelih, stoga se predviđa nastava putem mreže i programske baze.
Obrazovanje kao i mnogi drugi segmenti društva trpilo je određene promjene i neke sasvim nove režime rada. Kakav utisak ostavlja, te kakve rezultate donosi online studiranje, pitali smo subjekte s obje strane katedre.
“To za nas nije bila nikakva novina s obzirom da smo mi u zimskom semestru, studijske 2019/2020 godine u redovnim nastavnim okolnostima određen broj radnih sedmica, izvodili u ovom online režimu. Rezultati su nešto što je relativno i oni od predmeta do predmeta variraju, ali smo mi jako zadovoljni kada su u pitanju i te finalne provjere znanja”, kazao je Elvis Fejzić, prodekan za nastavu na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.
Studenti, također većinom, pozitivno ocjenjuju svoje online studiranje.
Na pitanje kojim vidom studiranja su više zadovoljni: online ili fizički na fakultetima, njih 47 je glasalo za varijantu: “Bolje je online studiranje”, dok je njih 31 izrazilo stav da je ipak kvalitetniji rad na fakultetima. Troje se izjasnilo jednako zadovoljnim sa obje opcije.
Ni sam upis nije prošao bez određenih izmjena, krenuvši od prijemnih ispita pa do predaje upisnog materijala, studenti su praktikovali režim rada prilagođen situaciji sa korona virusom.
“Oni aplikacije podnose online, a poslije toga, kada se budu našli na rang listama i budu trebali da se upišu, doći će trenutak kada će, pojedinačno uz poštivanje svih mjera koje je propisalo Federalno ministarstvo zdravlja i druge institucije, doći pojedinačno i uložiti orginalne dokumente u studenstkim službama, popuniti upisni materijal i uraditi fizički onaj dio koji su prethodno online mogli da rade, a da se ne izlažu riziku. Vršimo sve pripreme da, ukoliko ovo stanje potraje, kao univerzitet spremni odgovorimo”, izjavio je Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu.
“Već smo, dakle, jako puno uradili kada je u pitanju apdejtovanje i nadograđivanje postojeće online platforme, a i video aplikacije “Big Blue Batton”, tako da sigurno ćemo i u budućnosti nastaviti ulagati u našu online platformu. Sigurno ćemo, i sa pandemijom i bez pandemije, i dalje određen fond sati izvoditi u online režimu. A možda nekad u doglednoj budućnosti uvedemo i neke od studija koje će biti u potpunosti, s obzirom da to zakon omogućava, u ovoj formi ‘distance learning'”, kazao je Fejzić.
Iako online studiranje ima svoje benefite, izravan kontakt profesora i studenta ipak ne može zamijeniti monitor, tastatura i programska platforma. Do povratka iz virtualnih u stvarne učionice ostaje, na prosvjetnim radnicima i polaznicima, da rade na usavršavanju računarskih sposobnosti.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad