Neizvjesno kako će školska godina početi, roditelji na rubu strpljenja

Obrazovanje 10. aug 202017:46 > 18:00
N1

Iako je do početka nove školske godine ostalo manje od mjesec dana, još uvijek je neizvjesno kako će se nastava odvijati. Tradicionalno ili online, pitanje je na koje će se odgovarati u skladu sa trenutnom epidemiološkom situacijom. Dok se čeka epidemiološka procjena, roditelji poručuju da im strpljenje ističe, a prosvjetari da iz svega treba izvući najbolje i iskoristiti situaciju za unapređenje obrazovnog sistema.

Avgust je vrijeme kada roditelji pripremaju svoje školarce za novu školsku godinu. No, ne i ove godine, jer je još neizvjesno kako će školska godina početi.

”Mi iziritirani time što se uvijek čeka ”svršen čin”, roditelje niko ništa ne pita, oni donesu odluku u zadnji momenat i slikajte se. Ukoliko se to dogodi na početku školske godine, mi pretpostavljamo da će nastava krenuti online, putem viber grupa, što je nama neprihvatljivo”, kazao je Antoni Šain, udruženje ”Naša djeca” .

Sve će zavisiti od epidemiološke situacije, ističu nadležni. O tome se razgovara, kažu, a odlučiti bi mogli u narednih desetak dana.

“Jedan od scenarija je da djeca do 4-5 razreda stvarno idu u školu jer je to jako važan period za djecu, da shvate šta je škola. Druga stvar je da li ćemo druge razrede dati u isto vrjeme na online nastavu, da li će se kombinovati da se ide jedna nedjelja online, a jedna u školu pa će se smanjiti taj broj i pritisak u školama. Treća je da i sama odluka roditelja bude ta koja je relevantna”, kazao je Goran Čerkez, Ministarstvo zdravstva Federacije BiH 

Za to vrijeme, u obrazovnim ustanovama odvijaju se određene pripreme.

“Pokušavamo da doskočimo problemima kao što je nedostatak informatičkih sredstava, pristup internetu, metodologija rada nastavnika, kreiranje digitalnih sadržaja, eventuano poboljšanje vrednovanja i ocjenjivanja učenika”, izjavio je Anis Krivić, ministar obrazovanja, nauke i mladih KS .

“Naše svako dijete mora da ima tablet ili laptop. Telekomunikacijske kuće, koje ubiru javne prihode, moraju davati besplatan internet djeci. Mi moramo napraviti jedan pristup, ravnopravan, da svi mogu da učestvuju u nastavi koja se odvija na jedan hibridan način. U virtuelnom prostoru ili u fizičkom prostoru sa jednom distancom. Vrlo jednako i sa svim resursima koje mi kao društvo moramo da uložimo u ljude”, kazao je Damir Arsenijević, profesor na Univerzitetu u Tuzli.

Situacija nije neizvjesna samo u našoj zemlji.

“Mislim da ono što se dešava u školi u mnogome zavisi od onoga što se dešava lokalno u široj zajednici. Tako da, ako zaraza nije široko rasprostranjena u zajednici, u boljoj ste poziciji. S druge strane, ako zaraza jeste široko rasprostranjena u lokalnoj zajednici, onda bi ta situacija mogla biti malo drugačija. Stoga, mislim da je važno da se lokalne odluke donose na osnovu lokalnog epidemiološkog stanja”, kazao je Richard Pebody, lider tima za visoko patogene WHO Evropa.

Počela školska godina online ili sa djecom u klupama, epidemiološka slika zavisi i od svih nas. U ovoj fazi pandemije, ističu naši sagovornici, nemamo pravo na poteze koji zaslužuju lošu ocjenu. 

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad