Bliži se početak školske godine, a kako će on izgledati još nije u potpunosti jasno. Ono što jeste precizirano je da će djeca na području Kantona Sarajevo, od prvog do četvrtog razreda, u prve dvije sedmice ići na nastavu, a svi drugi će je pohađati online. Ipak, još je mnogo toga nejasno u budućem nastavnom procesu.
Školska godina počinje 1. septembra za prvačiće i 2. za učenike koji pohađaju razrednu nastavu. U nastavnom procesu, ništa nije kao prije.
“Nastava se odvija u grupama do 15 učenika, bez velikog odmora, a časovi će trajati 30 minuta. Plan i grupe određuje škola na osnovu uputstva Ministarstva. Škola će napraviti raspored naizmjeničnog pohađanja online nastave i redovne nastave“, pojašnjava Anis Krivić, ministar obrazovanja, nauke i mladih KS.
Ova pravila važiće u prve dvije sedmice školske godine. Nakon toga, stanje će se ponovo procijeniti.
“Očekujem da ćemo bar biti blagovremeno obavještavani ukoliko bude promjena. Valja se navikavati, ukoliko se epidemiološka situacija bude mijenjala nabolje, to će biti lako. Ali, ako se epidemiološka situacija bude mijenjala nagore, onda to može biti problem jer će se trebati prilagođavati na mnogo drugačije okolnosti, a njih smo imali od polovine marta”, ističe Edo Čelebić, predstavnik Vijeća roditelja KS.
“Ulazimo u polugodište gdje nam vremenske prilike neće ići na ruku. Znamo da živimo u kotlini, svake godine imamo veliki problem sa zagađenjem vazduha, što će dodatno onemogućiti provjetravanje ili boravak djece na otvorenom ili alternativnu organizaciju nastave’, dodaje Arma Tanović, glumica .
Situacija sa početkom školske godine različita je u različitim kantonima, a jasnija bi mogla biti nakon sastanka Federalnog kriznog štaba sa kantonalnim ministrima obrazovanja, krajem sedmice.
“Mi ćemo donijeti odluku nakon sastanka. Ne možemo reći da je nevezano za sastanak. Propratićemo, mi smo sve pripremili ali nećemo izaći u javnost prije nego budemo na tom sastanku i ne saslušamo sve preporuke”, kaže Fahreta Brašnjić, ministrica obrazovanja i nauke TK.
A preporuke su jasne, epidemiološke, ali i prosvjetne.
“‘Najvažnije je da svi budemo profesionalci. Da se poštuje struka i da svi zajedno radimo u najboljem interesu djece”, zaključuje Omer Begović, direktor OŠ ”Aneks”, Sarajevo .
“Mi generalno doživljavamo školstvo kao ogroman trošak budžeta. Jer kafane su nam privreda, bolje je da rade kafane i šoping centri oni će nam donijeti prihod, a škola nam, onako samo, donosi gubitke”, ističe Vedran Zubić, profesor geografije .
U želji da im se omogući pravo izbora, grupa roditelja pokrenula je i online peticiju kojom traže da se nastava odvija online, za djecu roditelja koji ne žele da ih šalju u školu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad