Nova školska godina u Hercegovačko-neretvanskoj županiji počinje u ponedjeljak, 7. septembra. Plan pohađanja nastave u novim okolnostima je spreman, no roditelji tvrde - sve je nejasno. Nisu sigurni mogu li njihova djeca u škole i vrtiće od ponedjeljka. U Mostaru se potpisuju peticije, a sve je glasniji i bunt roditelja. Istražili smo kako će izgledati novo normalno.
U ponedjeljak će ponovo zvoniti školska zvona i u Hercegovačko-neretvanskom kantonu. Bit će to novi izazov za školarce, sa mnogo novih, od sutra – svakodnevnih pravila. Roditelji u školu ne mogu ući, djecu će ostaviti ispred zgrade, a djeca će na ulazak u školu čekati ispred u označenim redovima.
U ponedjeljak, pred sami početak nastave, učenici će dok čekaju u redu ispred svojih škola, morati ispoštovati fizičku distancu prije nego uđu u zgradu škole.
Na samom ulazu će se dezinficirati ruke, a onda ponovo distanca.
Fizička udaljenost morat će se poštovati i u zajedničkim prostorijama škole, preciznije u holu škole. Prije ulaska u učionice, učenici će morati ispoštovati i to pravilo.
U učionice će ulaziti jedno po jedno i tu će biti do završetka nastave, jer odmori se neće provoditi na otvorenom.
U učionicama će najviše boraviti 15 učenika u jednoj grupi, oni će biti raspoređeni po jedan učenik u jednoj klupi, a između svake klupe je napravljen i fizički razmak.
Nova su ovo pravila i za učenike, roditelje, ali i za nastavnike.
“U neka doba, dobivali smo toliko pitanja, na koja čovjek nekada nema odgovor, a mogu vam reći da imamo i određenu tremu kako će ovo izgledati, ali ja se nadam da će ovo izgledati puno bolje nego što mi mislimo”, kazao je Džemal Juklo, direktor Oš Zalik, Mostar.
Odluke su donesene pet do dvanaest, neshvateljive su i nelogične, smatraju u udruženju Naša djeca. Najviše negoduju zbog odluke da, ukoliko jedan učenik bude zaražen, cijelo odjeljenje se šalje u izolaciju.
“Smatram da imaju opciju da u samoizolaciju ide samo pozitivan učenik, a u slučaju da drugi učenik razvije simptome, onda da i on ide, ako razvije simptome. A ako se baš toliko bojimo toga, onda ćemo se držati preporuka Svjetske zdravstvene organizacije, koja kaže maska na licu i udaljenost od metar i po se smatra zaštićenim kontaktom, a u školama se to može ispuniti, jer udaljenost nije metar i po, nego tri. Ja kao roditelj četvero djece ću pristati da moja djeca nose masku ako treba i pet sati, a ne da idu u izolaciju”, kazala je Borislava Šarić, udruženje Naša djeca
Stoga od nadležnih traže da preispitaju odluke o samoizolaciji i o razlozima opcije ostanka u kućama, a ne odlaska u škole. A nerazumijevanje je nastalo i u vrtićima, kada je predloženo da samo devetero djece može boraviti u grupama. U mostarskim vrtićima su pronašli trenutno rješenje – da se program u vrtićima podijeli u dvije grupe, odnosno da odgajatelji rade duple smjene.
“Ne možemo i nećemo pristati na opciju da mi biramo kojih će to devetero djece ići u vrtić. Mi ćemo preuzeti na sebe tu odgovornost da radimo po 10-12 sati dnevno, ali svima je jasno da mi tu priču ne možemo podnijeti dugo”, kazala je Danijela Kegelj, dječiji vrtići Mostar.
Sagovornici cijelu situaciju nazivaju kolapsom obrazovnog sistema. Škole same biraju način rada, vrtići su prepušteni sebi i prisiljeni odabrati koja djeca u vrtić mogu, a koja ne. Ponedjeljak samo što nije stigao, a brojna pitanja ostaju bez odgovora. Roditelji zbunjeni i u nedoumici – mogu li njihova djeca u škole i vrtiće od 7. septembra.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad