Više od 100 zemalja slavi Svjetski dan nastavnika. Peti oktobar izvrsna je prilika da se naglase izazovi s kojima se nastavnici susreću kao i važnost obrazovanja samih nastavnika. Ove godine probleme u obrazovanju dodatno je naglasila pandemija korona virusa.<
Neuobičajena slika proslave Dana nastavnika u IV Gimnaziji Ilidža. Kolege na distanci. Razgovor pod maskama.
Prof. Mirsada Prljača je sav svoj radni vijek provela u prosvjeti. Trideset i pet godina. Još malo pa će u penziju. Pogled kada skine masku odaje godine predanog rada su iza nje. Ovakav odlazak u penziju nije zamišljala.
“Ta živa riječ mislim da je najvažnija, kada vidiš pred očima dijete, čuješ njegov glas, koji zadrhti u trenutku, kada mu vidiš u očicama, strah, tugu, radost, taj živi kontakt je mnogo važan. Udaljavanje djece, neostvarivanje živog kontakta je nedostatak ove savremene nastave”, smatra Prljača.
Osjećaj neizvjesnosti, straha je inteziviran kada je virus ušao u školu. Zaraženi su bili direktor i dvojica nastavnika IV Gimnazije. Najteže je kažu bilo pomiriti brigu za vlastitim i zdravljem svojih kolega.
“Pored saznanja da je kompletna porodica pozitivna, da ste u karantinu, da ste pod nadzorom epidemioloških službi, škola radi. Tipovi mojih kolega, donosili su pred kućni prag da mi potpisujemo, i doprinijeli smo da djeca imaju u tom momentu ono što čekaju, svoje svjedočanstvo, svoj uspjeh”, kaže prof. Elvir Korjenić, direktor IV Gimnazije.
Samoorganizovanje u hodu, bez pripreme, edukacije, sa vlastitim sredstvima i opremom bila je realnost svih škola u početku pandemije. Sada, očekuju jasnije smjernice nadležnih i razumijevanje.
“Definitivno je to opterećenje nastavnika, preko mjere, u specijalnim uslovima, rad pod maskama, grupama, rad na online platformama, sve to usložnjava nedostatak sredstava, opreme, pitanje je do kada će radnici u obrazovanju izdržati”, ističe Admir Terzić, predsjednik SSVOONK BiH.
A postojeći problemi s krizom nisu nestali, samo su još više naglašeni. Kolektivni ugovori još uvijek nisu ispoštovani.
“Zavisno od moći kantona. U nekim kantonima položaj i plaće radnika su dobri, u nekim je kritičan”, podsjeća prof. Dževad Drino, potpredsjednik SSVOONK BiH.
Izvući prosvjetne radnike iz poluanonimnosti, dati im društvenu važnost kakvu zaslužuju, potaknuti društvo da više vrednuje obrazovanje…sve ovo je na listi želja prosvjetnih radnika i radnica koji iz ljubavi prema djeci i poslu koji rade obrazuju sadašanje i buduće generacije.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad