Rezultati pokazali: Potrebna reforma obrazovnog sistema u BiH

Obrazovanje 08. dec 202017:03 > 19:30
N1

Još jedno istraživanje znanja i sposobnosti djece školskog uzrasta pokazalo je šokantno stanje stvari. Učenici četvrtog razreda osnovnih škola ili desetogodišnjaci u Bosni i Hercegovini imaju znanja iz matematike i prirodnih nauka ispod međunarodnog prosjeka. Bolje rezultate bilježe desetogodišnjaci iz Srbije i Hrvatske, a u BiH je samo jedan odsto učenika sa natprosječnim rezultatima.

Na ovom svojevrsnom testu iz matematike i prirodnih nauka, desetogodišnjaci iz BiH nisu pokazali dovoljno znanja. Ispod smo međunarodnog prosjeka, sa zastrašujuće velikim procentom učenika koji ne zadovoljavaju ni niski nivo znanja.

“24 odsto ili četvrtina učenika ne mogu da ostvare rezultat na niskom nivou. A to u matematici za 4. razred prema TIMSS-u znači da ti učenici nisu u stanju primjeniti operacije sabiranja i oduzimanja u skupu prirodnih brojeva, imaju teškoće sa množenjem i mjerenjima niti se mogu snaći sa jednostavnim tabelama ili grafikonima. Ovi učenici ne mogu da steknu osnovne matematičke kompetencije”, pojašnjava Žaneta Džumhur, autorica izvještaja TIMSS za BiH za 2019. 

Od desetogodišnjaka iz BiH bolje rezultate ostvarili su njihovi vršnjaci iz Srbije i Hrvatske, čije znanje je, po TIMSS skali, iznad međunarodnog prosjeka. Od blizu 5 hiljada 600 učenika iz 178 osnovnih škola obuhvaćenih istraživanjem, u BiH samo je jedan odsto učenika sa natprosječnim rezultatima.

“U BiH samo jedan odsto učenika, ili možemo reći svaki stoti, ili ako gledamo u generaciji četvrtih razreda, oko 170 učenika ostvaruju postignuća koja su u naprednoj referentnoj vrijednosti. Ovaj procenat učenika koji rješavaju i najzahtjevnije zadatke je niži za 6 odsto od međunarodnog prosjeka”, kaže Džumhur.

I dok u javnosti još odjekuju loši rezultati PISA istraživanja, TIMSS analiza je možda još bolnija. Naime, ovo istraživanje radi se prilagođeno školskom sistemu u svakoj državi.

“Moram priznati opet, neočekivano. I ovakvo postignuće naših učenika 4. razreda je zapravo još jedna prilika da se alarmira i da se kaže koliko je potrebno reformisati obrazovni sistem ili obrazovne sisteme u BiH i koliko je to važno učiniti odmah, istoga trenutka”, poručuje Namir Ibrahimović, direktor OŠ ”Safvet – beg Bašagić”, Sarajevo.

“Moramo biti izuzetno zabrinuti kakve posljedice će pandemija i ovakav način organizovanja nastave ostaviti i na naše učenike“, dodaje Maja Stojkić, direktorica APOSO BiH .

Istu zabrinutost dijele i OEBS, delegacija EU i ambasada SAD-a, koji su u zajedničkoj izjavi naglasili važnost da BiH nastavi učešće u sličnim međunarodnim istraživanjima.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad