Obrazovanje je važan segment jednog društva, prema riječima Ejupa Ganića - "obrazovanje će sačuvati državu, naciju i identitet". Izbor mjesta gdje će se studirati jedna je od najvažnijih odluka koju osoba donosi u životu. O obrazovanju, izboru načina školovanja, i drugim temama vezanim za obrazovanje, za Novi dan govorio je osnivač Univerziteta "Sarajevska škola za nauku i tehnologiju" prof. Ejup Ganić.
Ne boli glava državu koja ima obrazovane ljude
Na početku razgovora kaže da “ako se posvetite obrazovanju pravite nervni sistem države”, te da nove generacije treba da vode ovu državu i sačuvaju ovo društvo.
“Ako budemo ulagali u obrazovanje, promijenit će se ova država. Ne treba vam velika nauka da zemlju od 3-4 miliona organizirate i hranite ako napravite sistem obrazovanja da svako dijete i student sa merakom dolazi na fakultet i u školu, onda država ima veliku budućnost. Ljudi naši odlaze i dolaze, ali u suštini stvara se polako baza gdje se može fino živjeti i raditi”, mišljenja je profesor Ganić.
Nezadovoljan je što međunarodna zajednica u tom segmentu ne pomaže dovoljno.
“Potcjenjuju naš potencijal, oni bi najrađe izvukli našu djecu odavde. Pokušavamo da pravimo ovdje dobre srednje škole i fakultete i proizvodimo stručnjake. Ne boli glava državu koja ima obrazovane ljude. Polako će se stvarati uslovi da se i ovdje dovlače neke stvari iz Evrope”, optimističan je Ganić.
Savjet roditeljima
Ipak, podsjetio je da imamo odlične ljekare ali lošu organizaciju, te nam zbog toga odlaze dobri doktori.
“Toliko je nesređenih stvari, ako bi se malo doštimalo, preko noći bi se vidjelo da je bolje”, kaže.
Prilikom odabira fakulteta i tog važnog životnog pitanja, Ganić uvijek savjetuje roditelje da se posvetiti pažnja tom procesu.
“Prvo razgovarajte sa djecom koja već tamo studiraju, druga stvar, postavite pitanja – šta se događa sa tom djecom nakon fakulteta, gdje rade, ima li posla kasnije… i tada već imate neku sliku. Tome treba posvetiti godinu dana”, kazao je Ganić, dodavši da treba upisati djecu na ono što oni vole, a poslije pričati o prekvalifikacijama i dokvalifikacijama.
Upozorio je i da nemamo dovoljno majstora, električara, i drugih vrsta zanata, ali da bi država trebala da daje stipendije za njih.
“Moje bogatstvo, ako me pitate šta je, bogatstvo su oni koji su završili školu i univerzitet koji sam ja osnovao, jer u tim ljudima se nastavljaju moje ideje, vizije i vizije ove države. E to je bogatstvo koje čovjek ostavi iza sebe, a ne da li imate ovo auto, ovoliki stan… To je neka moja filiozofija koju guram”, zaključio je Ganić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!