Počela je nova školska godina u Kantonu Sarajevo, Tuzlanskom kantonu, Zeničko-dobojskom kantonu i Bosansko-podrinjskom kantonu. U preostalih šest kantona nastava počinje 6. septembra. Radoznala lica prvačića, sreća njihovih roditelja, pomiješana osjećanja zbog mjera koje su na snazi - sve ovo obilježilo je dan. Susret sa učiteljicom poseban je segment koji nije bio sastavni dio dana svih školaraca. Pored problema pandemije mnoge škole imaju i one koje ne rješavaju. Djeca do 4. razreda promijene i do 5 učitelja ili učiteljica.
Na maloj stolici kovačnice ljudskosti i znanja kuju prve utiske o tom velikom mjestu koje se zove škola. O pandemiji i pravilima u učionicama pričaju k’o veliki i k’o još veći o mjerama kažu – neće to biti nikakav problem.
Kod prvačića uzbuđenje i radost, kod starijih osnovaca pomiješana osjećanja. Kao najvažniju poruku đacima, nadležni izdvajaju onu o mjerama.
“Naučili smo živjeti sa pandemijom, moramo živjeti i dalje. Mi smo otvorili vrata u KS za sve učenike uz poštovanje određenih hig. epidemioloških mjera. To podrazumijeva 1 m razmaka, nošenje maske, i sve druge hig. epidem. mjere”, kazala je Naida Hota Muminović, ministrica odgoja i obrazovanja KS.
Za osnovce od 6. do 9. razreda kao i za srednjoškolce preporuka je da ne izlaze iz svojih učionica ni tokom malog i velikog odmora.
“Meni je drago da su učenici ovdje u školskim klupama pa nema veze iako su sa maskama, iako je po jedno u klupi… djeci je mjesto u školi”, ističe Anita Vojvodić, profesorica matematike.
Srednjoškolcima će biti teže u pandemiji, ali nije osnovcima lako ni mimo pandemije.
“Nama je najbitnije ako bi došao taj neki treći val barem da 2, 3 sedmice djeca upoznaju svoje učiteljice, da učiteljice upoznaju roditelji”, kazala je Nađa Pejak direktorica OŠ Kovačići.
Problem je što se upoznavanje učiteljice svodi ponekad na 2, 3 sedmice i u redovnim okolnostima. No, problemi tu ne prestaju. Prvog dana škole đaci pojedinih odjeljenja u školama u KS nisu imali najvažnije – učitelja ili učiteljicu. Radost novog obrazovnog početka pomućuju ovakva iskustva:
“Moje dijete kreće u drugi razred i nema učiteljicu. Praktično nema ni nastave, jer djecu nema ko preuzeti. U prvom ih je bilo tri. Prva je bila najbolja, al je bio neko podobniji. Druga je čak dva dana držala nastavu. Treća učiteljica se zadržala do kraja školske godine”, požalila se Nadira Pašić.
“Ja sam majka jednog od učenika IV 1 razreda ove iste škole i od samog početka upisivanja mog djeteta u školu imamo problem što se svake godine mijenja učiteljica. Naša djeca su već u 2. polugodištu 1. razreda dobila novu učiteljicu, i tako iz godine u godinu”, kazala nam je jedna majka.
Ipak, nije sve spremno za novu školsku godinu.
U moru poruka o pandemijom izmijenjenom funkcionisanju u školama nije se dovoljno čula ona najvažnija: školarci učite jer znanje je bogatstvo koje ce vam omogućiti da živite dobro kao poštovan član zajednice. Da li je ta poruka ostala u sjenci onih o mjerama ili zato sto nije po mjeri ovog društva, pitanje je za one koji nas vode. Školarci, duplo vam sretno u školama u Bosni i Hercegovini.
Opširnije u prilogu Ivane Erić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!