Jačanje lokalnih zajednica kroz održivost, edukaciju i ekologiju Uz podršku Programa regionalnih grantova Telemach fondacije, Udruženje žena „Nera“ iz Konjica realizovalo je jedinstven projekat izgradnje prvog jestivog parka u Bosni i Hercegovini. Smješten u središtu grada, u dvorištu konjičke srednje škole, park ne samo da doprinosi očuvanju biodiverziteta i promociji održivog razvoja, već i unapređuje kvalitet života lokalne zajednice.
Programske aktivnosti, koje su uspješno zaključene 30. novembra, obuhvatale su edukativne radionice o principima urbane poljoprivrede, planiranju i uspostavljanju parka. Oko 100 učesnika različitih generacija – učenika, profesora i članica udruženja – naučili su o važnosti insekata poput pčela u ekosistemu, ljekovitom bilju i očuvanju prirode. Sadnjom 33 vrste biljaka, među kojima je i medonosni bagrem, uz angažman 70 mladih volontera, stvoren je jedinstven prostor o kojem će, uz vrtlarske alate i opremu obezbijeđenu projektom, brinuti učenici i profesori JU „Srednja škola“ Konjic.
„Izgradnjom jestivog parka željeli smo pokazati kako urbana poljoprivreda može doprinijeti očuvanju biodiverziteta i promociji zdravih stilova života. Podrška koju smo dobili od Telemach fondacije ne samo da nam je omogućila postavljanje jestivog parka u Konjicu, već i širenje pozitivnih praksi kroz donacije sadnica i edukaciju. Interes lokalne zajednice i šire javnosti za ovu inicijativu potvrđuje njenu održivost i značaj za budućnost,“ izjavila je Elvedina Alić, predsjednica Udruženja žena „Nera“.
Zahvaljujući ovom projektu, 1000 sadnica bagrema je podijeljeno građanima Konjica, pčelarima i ljubiteljima prirode. Osim toga, sadnice su poklonjene i sestrinskim organizacijama širom Bosne i Hercegovine, koje će kroz svoje inicijative dodatno promovirati ovaj model održivog razvoja u gradovima poput Mostara, Sarajeva, Goražda, Bosanske Kladuše i Cazina.
Direktorica Telemach fondacije, Anesa Muhović, izrazila je zadovoljstvo uspjehom projekta:
„Projekat u Konjicu je savršen primjer kako se kroz obrazovanje i ekologiju, dva glavna stuba Programa regionalnih grantova, može doprinijeti dugoročnom unapređenju lokalnih zajednica. Ova inicijativa ne samo da obogaćuje urbani prostor, već i podstiče mlade i odrasle na zajednički angažman, očuvanje prirode i promociju održivih stilova života. Ovakvi projekti imaju snažan pozitivan utjecaj na sadašnje i buduće generacije i direktno doprinose održivom razvoju, što je osnovna misija Telemach fondacije.“
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!