Video materijali koji su razvijeni u sklopu projekta „Glas organizacija civilnog društva u borbi protiv trgovine ljudima“ koji Međunarodni forum solidarnosti – EMMAUS realizuje uz podršku Evropske unije prikazuje neke od oblika trgovine ljudima.
Procjena Međunarodne organizacije rada iz 2022. godine je da je trenutno više od 28 miliona muškaraca, žena i djece izloženo iskorištavanju kroz rad širom svijeta.
Prema posljednjem Trafficking in persons izvještaju iz 2024. godine, tokom 2023. godini u Bosni i Hercegovini je identifikovano 37 žrtava trgovine ljudima od kojih je 27 (73%) trgovano u svrhu iskorištavanja kroz rad.
Eksploatacija se uspostavlja i održava upotrebom prijetnje ili sile, prevarom, zloupotrebom ovlaštenja, zloupotrebom teškog položaja eksploatisane osobe, otmicom i sl. Eventualni pristanak žrtve na eksploataciju ne mijenja činjenicu da se radi o krivičnom djelu i ne uzima se kao olakšavajuća okolnost u sudskom procesu. Milioni žena i djece, ali i muškaraca, primorani su na prostituciju, služenje u kućama, prosjačenje, rad na plantažama, u fabrikama, na gradilištima, kao i na druge oblike prinudnog rada.
Njima se trguje transnacionalno – između država i interno – unutar granica jedne zemlje. Definicija Konvencije Međunarodne organizacije rada (MOR-a), br. 29, usvojena 1930. godine. Član 2(1) definiše prisilni rad kao „svaki rad ili uslugu koja se od neke osobe zahtijeva pod prijetnjom bilo kakve kazne i za što se ta osoba nije ponudila dobrovoljno”. Definicija prisilnog rada, data u Konvenciji MOR-a br. 29, pažnju usmjerava na zahtijevanje rada koji nije dobrovoljan, primjenom sredstava prinude.
Ukoliko sumnjate na trgovinu ljudima ili ste žrtva, prijavite putem www.eurcenter.ba ili www.sigurnodijete.ba, te potražite podršku i savjet putem besplatne telefonske linije 0800 22 323.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!