Na svako rođeno dijete u Vojvodini dese se bar dva abortusa, rekao je za novosadski Dnevnik upravnik Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine, profesor dr. Tihomir Vejnović.
Dr. Vejnović napominje da ne postoje tačni podaci o broju abortusa jer se ne vodi precizna evidencija i registracija svakog prekida trudnoće, ali da se pretpostavlja da se u Vojvodini na jedno rođeno dijete urade dva abortusa.
“Na osnovu formule koja uključuje broj žena u reproduktivnom periodu, broja rođene djece i upotrebe efikasne kontracepcije, može se izvesti zaključak da je svakako broj abortusa u Vojvodini i Srbiji, kao i u BiH, Crnoj Gori i Makedoniji, među najvišima u Evropi”, kaže dr Vejnović za Dnevnik.
Objašnjava da je glavni razlog velikog broja abortusa neupotreba efikasne i savremene kontracepcije. On ističe da postoje brojne predrasude prema hormonskoj i intrauterinoj kontracepciji (spirala) koje se prenose generacijama.
“U evropskim zemljama u kojima je seksualno vaspitanje dobro organizovano i gdje se zna da pilule i spirala imaju mnogo prednosti i čuvaju reproduktivnog zdravlja, a ne ugrožavaju ga, broj abortusa je najmanji. Nažalost, kod nas se još uvijek sporo ide ka ovom cilju, mada se proteklih godina u Vojvodini izuzetno uspješno sprovodilo ‘Zdravstveno vaspitanje o reproduktivnom zdravlju’ u 70-ak srednjih škola”, navodi dr. Vejnović.
Više od 90 posto svih prekida trudnoće nemaju medicinske razloge i to su abortusi koji se rade do desete sedmica trudnoće. Žene koje na ovaj način odustaju o majčinstva, kaže dr. Vejnović, niko ne savjetuje, ne razgovara sa njima, ne predočava im mogućnost zadržavanja djeteta.
Posle 10. sedmice rade se abortusi koji su medicinski opravdani.
“Ukoliko je prekid trudnoće između 10. i 20. sedmice, a u zavisnosti od stepena trudnoće, može da se radi i lijekovima za izazivanje pobačaja. To su prostaglandinski preparati koji pokreću i izazivaju porođaj, pa samim tim i pobačaj. Kada je u pitanju pobačaj poslije 20. sedmica, prvo se uspava beba, odnosno uradi se feticid, ubrizgavanjem kalijum-hlorid u srce bebe. Nakon smrti bebe radi se kiretaža. Rizik za majku je isti kao i kod svakog drugog operativnog zahvata”, navodi upravnik Betanije.
Kako objašnjava, postoje lijekovi za izazivanje pobačaja koji mogu da se koriste i u trudnoći koja je do deset sedmica stara. Ovo se zove medikamentni abortus i radi se pomoću dva lijeka koja još nisu registrovani kod nas, mada se koriste uspješno u mnogim zemljama Evrope.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.