Zbog smrti osmogodišnjeg dječaka u Opštoj bolnici u Loznici pokrenut je postupak unutrašnjeg nadzora. Dječak iz sela Kozjak primljen je u bolnicu zbog loma ruke, a preminuo je šest dana kasnije.
Poslije igre na toboganu i pada, sedmogodišnji dječak primljen je u Opštu bolnicu u Loznici sa dvostrukim prelomom ruke. Primio ga je dežurni ljekar, pregledao i pokušao da sanira prelom, kaže za N1 otac preminulog dječaka.
“On je uzeo stvar u svoje ruke da namjesti ruku, namjestio je, stavio u gips i vratio nas na ponovno snimanje. Kad smo došli sa snimkom on je rekao sad slagaću vas da li idealno ili fantastično, nema potrebe za operacijom, mislio sam da ga šaljem u Beograd ili ja ovdje da ga operišem, ali to je mnogo ružno dva velika reza i to, sve je ok, prepisao nam je injekcije gentamicin i pustio nas kući”, kaže otac preminulog dječaka, Milan Nikodinović.
Zdravstveno stanje dječaka počinje da se komplikuje 3. oktobra. Dobio je visoku temperaturu, dok je ruka postajala sve više plava i ukočena. Poslije nove posjete lozničkoj bolnici, odlučeno je da dječak bude prebačen u Dječiju bolnicu u Tiršovoj.
“Rekli su da takvu ruku, čovjek koji 25 godina radi tamo, da takvu ruku nije vidio, znači vidio je samo dva slučaja iz rata, ali ni blizu toga i rekli su zašto bar gips nisu otvorili od Loznice do Beogada u sanitetu da ruka diše”, navodi otac.
Zbog čega to nije urađeno i šta je konkretan uzrok smrti dječaka tek treba da se utvrdi. U lozničkoj bolnici kažu da su organizovali medicinski nadzor.
“Ti specijalisti će da pogledaju sve okolnosti slučaja, da izvrše jednu analizu dokumentacije i svega onog što je učinjeno i kako je učinjeno u pogledu zbrinjavanja preminulog”, rekao je Zoran Kovačević iz Opšte bolnice u Loznici.
Nakon utvrđenih činjenica, roditelji imaju pravo da podnesu prijavu Ljekarskoj komori, koja će se na Sudu časti baviti slučajem preminulog dječaka.
“Sud časti, kad bude preuzeo predmet, on će da pogleda dokumentaciju vezano za unutrašnji i spoljni nadzor koji će se sporvesti, nakon toge će raditi neka dodatna vještačenja i onda će Sud časti donijeti odluku o tome da li je učinjena stručna greška, nesavjesno lječenje”, objašnjava Milan Dinić iz Ljekarske komore Srbije.
Ukoliko se utvrdi da je ljekar učino grešku, Sud časti mu može zabraniti rad na period od šest mjeseci do pet godina, a u slučaju pravosnažne presude, zabranjuje se doživotno bavljenje ljekarskom profesijom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.