Dan nakon košarkaške utakmice između Partizana i Olimpije i dalje je nepoznato zbog čega su košarkaši, kao i fudbaleri nekoliko dana prije, obukli majice s likom ubijenog vođe navijača Aleksandra Stankovića, osuđivanog trgovca narkoticima.
U Partizanu za N1 nezvanično kažu da su igrači zatekli majice u svlačionici i da ne znaju ko ih je tamo ostavio.
Utakmica između Partizana i Olimpije počela je i minutom šutanja zbog ubijenog vođe navijača, ali i incidentom, kada je dio publike zvižducima izrazio svoje negodovanje.
Odavanje pošte ubijenom vođi navijača Partizana Aleksandru Stankoviću, pravosnažno osuđivanom za trgovinu narkoticima, u Partizanu ne žele da komentarišu. Kao ni čitulju koju su objavili u dnevnim novinama.
Ni u fudbalskom klubu ni u košarkaškom klubu Partizan nismo dobili sagovornika koji bi objasnio kako je došlo do afere “majice”. U oba kluba tvrde da su igrači zatekli majice u svlačionici, kao i da ne znaju ko ih je tamo donio.
Neodgovorena ostaju pitanja zbog čega su igrači obukli majice koju im je navodno ostavila “nepoznata osoba”, šta su time htjeli da poruče, kao i da li im je – i ko – rekao da to urade.
Poruka koju je Partizan poslao tokom oba dana vikenda je dvojaka – prva je da su sportisti pogrešan izbor za uzore mladih, dok je druga još opasnija, smatra novinar Blica Vuk Cvijić.
“Država i sportisti nemaju uticaj u klubovima već kriminalne grupe, kao što znamo, većina vođa navijača su osobe koje su osuđivani za najteža krivična djela, ili su optuženi ili su podnijete krivične prijave. Ja ne vjerujem ni da su u Kolumbiji gdje je Pablo Escobar plaćao čitave gradove sportisti nosili majice sa njegovim likom”, kaže Cvijić.
Premijera Srbije Aleksandra Vučića ne zanima afera “majice”, jer je to lični izbor. Kaže da je njegov posao otkrivanje Stankovićevih ubica.
Međutim, novinar Danasa Zoran Panović podsjeća na raniju izjavu premijera da je nemoćan da sredi stanje u Partizanu i Zvezdi, dodajući da je sada jasno zašto.
“Kultura je takva da su navijači ‘institucija’ koja rukovodi klubovima i usmjerava politiku tih klubova i da je u prešutnoj komunikaciji da košarkaši, fudbaleri, u njihovom mentalnom sklopu shvataju da su to ljudi koji su glavni u tim klubovima i tako se ponašaju”, smatra Panović.
Na pitanje da li to znači da nas sport vode huligani, Panović odgovara: “Na neki način da, sigurno.”
Majice sa likom navijača koji imaju problema sa zakonom nisu novina u srbijanskom sportu. Fudbaleri Crvene zvezde već su nosili majice sa likom ubijenog vođe navijača Velibora Dunjića, također osuđivanog za razna krivična djela, kao i majice podrške Urošu Mišiću, osuđenom za napad na policajca.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.