Krši li Srbija ljudska prava bivših pritvorenika zatvora Gvantanamo i ko je zadužen za proces njihove resocijalizacije? Ovo pitanje aktuelizovano je pošto je američki Nacionalni javni radio objavio eksluzivni razgovor sa jednim od njih – Jemencem Mansurom Al Dafijem.
On se novinaru Arunu Ratu požalio na svoja teška životna iskustva u Srbiji. U Društvu sudija upozoravaju da bi Srbija pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu, ukoliko se ispostave kao tačne tvrdnje o tretmanu ovih ljudi, čak mogla biti prepoznata kao država u kojoj se ne poštuju osnovna ljudska prava i slobode, piše Radio Slobodna Evropa.
Zvanično, za zbrinjavanje Mahmadija Davlatova iz Turkmenistana i Mansura Al Dafija iz Jemena zadužena je Vlada Srbije – u šta bi primarno trebalo da spada resocijalizacija dvojice muškaraca koji su zbog nikada potvrđenih optužbi za terorizam proveli više od decenije u ozloglašenom američkom zatvoru na granici sa Kubom.
U te svrhe, kako je objelodanjeno u momentu kada su stigli u Srbiju, obaveza joj je bila osiguravanje krova nad glavom, izvor finansiranja – posao i učenje srpskog jezika.
Okolnosti u kojima živi Jemenac Al Dafi, posljednjih mjeseci u Beogradu, razotkrile su samo djelić misterije koja se stvorila oko njih.
“Kada su me doveli u Srbiju život mi je postao još gori. Potpuno su mi ubili snove. Ne zato što mi se sviđa Gvantanamo, već zato što je moj život postao još gori ovdje. Osjećam se kao da sam u novom zatvoru”, rekao je Jemenac Al Dafi u razgovoru sa Arunom Ratom.
Novinaru koji je uspio da uspostavi kontakt sa njim i zbog toga doputuje u Beograd prenio je da je pod konstantnom policijskom prismotrom i da bi želio da bude prebačen u neku arapsku zemlju.
Ko u ime države brine o bivšim pritvorenicima zatvora Gvantanamo koje je Srbija, kako su tvrdili njeni zvaničnici, prihvatila na osnovu sporazuma sa Sjedinjenim Američkim Državama? To je nepoznanica već sedam mjeseci, od kada su njih dvojica stigli u Srbiju.
Zvanične institucije u Srbiji, koje bi prema logici stvari, mogle biti upoznate sa statusom ili aktivnostima ove dvojice ljudi, o njima nemaju uopšte – ili imaju veoma malo informacija.
To potvrđuje zvaničan stav koji je RSE dobio od Ministarstva pravde da, kako se navodi, “taj resor u vezi sa bivšim pritvorenicima Gvantanama nije imao nikakvih aktivnosti”.
Uprkos tome što nikada nije bilo u planu da Davlatov i Al-Dafi borave u pritvoru, obratili smo se Upravi za izvršenje krivičnih sankcija.
“Nije im stavljena nanogica, nisu upućeni na rad u javnom interesu i definitivno nisu u zatvoru”, jasno je rečeno u toj instituciji.
Više na ovom linku…
N1 pratite putem aplikacija zaAndroid | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.