Jakov Peković je otac dvojice dječaka od šest i tri godine. Roditelj je, kaže, kome vijesti iz regiona podjednako kao i vakcinacija djece izaziva strah. A strah se javio kada je saznao da njegov stariji sin ima autizam i to ubzo pošto je primio MMR vakcinu. Iako je "za" vakcinaciju, nova dilema postoji.
“Ja sad imam drugo dijete koje je primilo sve vakcine osim MMR-a i imam dvostruki strah. Da li će da se zarazi i da postane i on autističan – daleko bilo ili drugi strah: da li će da dobije opet male boginje ili zauške ako ga ne vakcinišemo tom vakcinom MMR”, kaže Jakov Peković.
Ljekari, ipak, upozoravaju da je vakcinacija jedini način da se epidemija malih boginja, poput aktuelne u Rumuniji i Mađarskoj – spriječi! Na roditelje apeluju da djecu vakcinišu i da ne treba da strahuju, jer uvjeravaju da opasnost postoji samo od izbjegavanja vakcine.
“Nema mjesta panici. Ono što se dešava u neposrednom okruženju da ne kažem na tromeđi Mađarske Rumunije i Srbije – neću da kažem da nije ništa novo, ali to je jednostavno posljedica nevakcinisanja određenog procenta populacije, u tom regionu. Podsjetiću vas, vakcinacija je obavezna”, napominje Berislav Vekić, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja.
U susjednoj Rumuniji je nekoliko hiljada Rumuna oboljelo, a 17 preminulo od malih boginja. Ljekari zbog kritične situacije u regionu ponovo apeluju na opasnosti od izbjegavanja vakcinacije djece. Podsjećaju i da je Zakonom iz 2015. vakcinacija obavezna.
I to u drugoj i sedmoj godini, jer ukoliko se dijete ne vakciniše, za roditelja slijedi kazna od 30 do 150 hiljada dinara. Vakcinacije MMR-om se u spomenutim periodima pridržava 81 posto, odnosno 91.1 posto građana Srbije. U Beogradu, procenti ne ohrabruju – jer trećina dvogodišnjaka u 2016. nije vakcinisana. Ali, pitanje je i koliko su zaštićeni ljudi koji žive u graničnim okruzima Rumunije i Mađarske?
“Taj imunološki bedem, odnosno zaštita je preko 95 posto što se tiče imunizacije ovom vakcinom. Šta to znači? Znači, ukoliko bi došlo do unosa uzročnika malih boginja u osjetljivu ciljnu populaciju – ne bi došlo do daljeg širenja bolesti”, objašnjava Dragana Dimitrijević, epidemiolog Instituta Batut.
A širenje je, dodaju stručnjaci, moguće iz jedne u drugu zemlju. Zato je bolnica u Makou u Mađarskoj, na tromeđi te zemlje, Srbije i Rumunije, gdje je epidemija izbila, zatvorena. I kod Mađara i kod Rumuna, krizu je mogao da izazove jedan oboljeli, jer tek jedna osoba može da zarazi 15 nevakcinisanih.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.