Tri dana nakon što je Aleksandra Vučića podržalo 650 javnih ličnosti, među kojima je mnogo profesora svih univerziteta, oglasili su se i studenti. Zamjeraju profesorima što su sada podigli svoj glas, a ne kada je trebalo braniti akademsku čestitost. Oglasili su se i profesori Filozofskog fakulteta, njih više od 80.
Poslije oglasa – proglas u kojem studenti poručuju da se “stide svojih profesora” koji su zvanično podržali predsjedničkog kandidata Aleksandra Vučića…
“Profesori nemaju ni časti ni obraza ako su prije dvije ili tri godine, kada su utvrđeni plagijati i Nebojše Stefanovića i Siniše Malog prešutjeli te plagijate, a danas gotovo ponosno stoje uz Aleksandra Vučića koji je i tada branio, a i danas brani iste te lažne doktore nauka,” kaže Vuk Vlebit, jedan od inicijatora peticije.
Ovi studenti poručuju da “neće šutjeti” – traže od kolega potpisivanje online peticije, koju, doduše, može da potpiše bilo ko.
“Oni su nas prosto natjerali da se javimo i da pokažemo da mladi razumiju neke stvari i da nismo ucijenjeni. Ako njih ima 650 ucijenjenih – nas danas ima barem 10 puta više koji nismo ucijenjeni,” navodi Luka Višnjić, student Fakulteta političkih nauka
Profesori nisu ucijenjeni, tvrdi jedan od onih koji podržavaju Aleksandra Vučića. Milan Vujanić kaže da želi Vučića za predsjednika jer se “izvanredno pokazao kao premijer”. Studentima koji kritikuju poručuje da nisu informisani.
“Ja bih volio da su studenti argumentovano rekli – ovo što ste uradili nije dobro, trebalo je da uradite ovako. Onog momenta kad se dokaže da je neki od tih doktorata posljedica plagijata – tog momenta ja ću biti najglasniji protivnik takvih doktorata, odnosno tražiću da se ponište“, kaže Milan Vujanić, profesor Saobraćajnog fakulteta
U članu 32 Zakon o visokom obrazovanju kaže da “na visokoškolskoj ustanovi nije dozvoljeno političko, stranačko ili vjersko organizovanje i djelovanje”. To ne znači da im je zabranjeno izvan fakulteta, ali tako nešto ne želi dekan Ekonomskog fakulteta Branislav Boričić. Kaže da ne zna da li njegove kolege imaju “skrivenu računicu” kada odlučuju iza čije kandidature će stati: “Ja upravo kao dekan ne želim javno da svoj stav iznosim upravo zbog mogućnosti uticaja na studente jer se tu nekako identifikuje moje učešće sa učešćem institucije.”
Na učešće prvog čovjeka institucije Filozofskog fakulteta, dekana Vojislava Jelića reagovalo je više od 80 profesora, oni u saopštenju navode da žele da se distanciraju od podrške koju je Aleksandru Vučiću on uputio Jelić. Jelić, inače, nije odgovarao na pozive N1.
Profesori FF-a: Lični čin prof. Jelića
Obraćamo se javnosti povodom navoda u medijima da je prof. dr. Vojislav Jelić, u svojstvu Dekana Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, podržao predsjedničkog kandidata SNS-a, kaže se u pismu javnosti koje je potpisalo više od 80 profesora Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Filozofski fakultet je institucija sa dugom historijom, demokratskom tradicijom i integritetom, koja se uvijek borila za slobodno mišljenje i autonomiju i kao takav stariji je i važniji od svih nas pojedinačno, kaže se u saopštenju.
U želji da sačuvamo takvu tradiciju, mi, dole potpisani nastavnici i saradnici zaposleni na Filozofskom fakultetu, želimo da se distanciramo od navoda u medijima da je prof. dr. Vojislav Jelić u svojstvu dekana Filozofskog fakulteta u Beogradu potpisao proglas kojim se daje podrška jednom od predsjedničkih kandidata, kad već on sam to nije učinio.
Naglašavamo da je ova podrška lični čin profesora Jelića i da ni na koji način ne predstavlja mišljenje i stav nastavnika, zaposlenih, niti Filozofskog fakulteta kao institucije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.