Unatoč tome što je osnovano Povjerenstvo za suočavanje s prošlošću, i ove godine se u Jasenovcu održavaju tri komemoracije. U subotu popodne su iz Vlade Hrvatske javili da premijer Plenković stiže na službenu komemoraciju za razliku od predsjednika Sabora i predsjednice Kolinde Grabar Kitarović.
Nepregledna kolona tisuća onih koji s karanfilima i svojim dolaskom u Jasenovac odaju poštovanje više od 80 tisuća Srba, Židova, Roma i Hrvata ubijenih u ustaškom logoru u Drugom svjetskom ratu.
No, i ove godine tri komemoracije. Subotnju su organizirali Savez antifašističkih boraca i Srpsko narodno vijeće. Ne žele na nedjeljnu, službenu komemoraciju s državnim vrhom zbog, kako kažu, revizionizma povijesti, a smeta im i ploča poginulim pripadnicima HOS-a s natpisom – “Za dom spremni”. Ne prihvaćaju Vladin odgovor – Vijeće za suočavanje s nedemokratskim režimima.
Na komemoraciju antifašista i SNV-a stigli su i veleposlanici, među njma je bila i američka veleposlanica. Pred kamere ne žele, no neslužbeno poručuju da im se nisu svidjele političke poruke s govornice, kao i da će neki od njih biti i na službenoj komemoraciji.
U ime SABA RH okupljenima se obratio predsjednik Saveza Franjo Habulin te istaknuo da su zbog kolebljivog stajališta aktualne vlasti, kad je u pitanju ocjena i karakter ustaškog režima, njegovih simbola i pozdrava, i ove godine odlučili ne sudjelovati u službenoj komemoraciji.
“Niti možemo niti hoćemo prihvatiti formiranje nečega što je nazvano Vijećem za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima. Nećemo, jer nam je jasno, jer znamo da je to Vijeće za obračun s idejom komunizma i praksom socijalizma”, rekao je Habulin.
Milorad Pupovac rekao je da je Jasenovac strašno mjesto zločina i da ta strahota ima dva lica: strašnu patnju zatočenih koji su u logoru ubijeni i onih koji su preživjeli te ideju zbog koje je činjen zločin i donešeni zakoni u državi koja je mislila da to može činiti.
U toj državnoj komemoraciji ne želi sudjelovati sudjelovati ni oporbeni SDP. Pokrenuli su i interpelaciju na rad Vlade zbog ploče.
“Danas je Vlada trebala biti ovdje. Hrvatska je trebala biti jedinstvena. Da se aveti prošlosti spreme u ladice povijesti i da se krene naprijed”, kazao je šef SDP-a Davor Bernardić.
A počast žrtvama Jasenovca odao je i izaslanik Aleksandra Vučića. Prethodno je bio i na liturgiji u obližnoj Mlaki, kao i predsjedavajući Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda. Ploče s pozdravom “Za dom spremni” za njih su provokacija i pitanje za premijera Plenkovića.
Dok ce o ploči HOS-a odlučivati Vladino vijeće, pred njom u vrijeme komemoracije stoji nekoliko pripadnika te bojne.
“Ovaj znak ‘Za dom spremni’ je znak junaštva. To nema veze s ustaštvom. To je stari hrvatski pozdrav”, kaže Željko Soldo, član HOS-a.
Sjećanje na žrtve Jasenovca obilježava se 22. travnja. Tada je 600 od preostalih tisuću logoraša krenulo u proboj. Preživjelo ih je tek 92.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.