Spisak onih koje Srbija smatra ratnim zločincima znatno je duži od javno dostupnog. Za imena na tom spisku sazna se tek kada ih u inostranstvu uhapse, odakle ih nikad ne isporuče. Šta to govori o srbijanskom pravosuđu, hoće li uticati na pregovore Srbije s EU, ali i na pregovore Beograda i Prištine?
Od vijesti da je u inostranstvu, po potjernici Srbije, uhapšen osumnjičeni za ratni zločin jače odjekne samo odluka strane države da ga ne isporuči. Samo je bivši kosovski premijer Agim Čeku privođen tri puta, ali ga nisu izručile ni Slovenija, ni Mađarska, ni Bugarska.
O zahtjev Srbije da joj se izruči ratni komandant BIH u Srebrenici Naser Orić, oglušila se Švajcarska, dok je Ejupa Ganića, člana ratnog Predsjedništva BiH, Velika Britanija pustila na slobodu. I posljednji u nizu slobodan je čovjek, pošto je Francuska odbila da Srbiji izruči Ramuša Haradinaja.
„Te države su odlučile da odbiju zahtjev za izručenje zato što smatraju da u Srbiji oni ne bi imali fer suđenje, već bi ono bilo pod uticajem politike. Mi smo imali pregršt izjava političara, predstavnika izvršne vlasti, i evidentno je kada taj sud, u ovom slučaju francuski, pogleda kakve su te izjave, jasno je da je u političkim krugovima tu već donijeta odluka“, ocijenjuje Milica Kostić iz Fonda za humanitarno pravo.
Da se pita izvjestiteljka Evropskog parlamenta za Kosovo Ulrike Lunaček, EU bi trebalo da izvrši pritisak da Srbija povuče zastarjele naloge za hapšenje. Po svemu sudeći, Srbiji to nije ni na kraj pameti.
Ljuta na Francusku, Vlada Srbije uvela je toj zemlji kontramjere, a da li će posljedica biti i po odnos sa Briselom, odnosno hoće li slučaj Haradinaj ugroziti pregovore između Beograda i Prištine?
Van pameti je ići protiv Francuske, članice EU, kaže Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose:
„Naravno da će onda Francuska zaoštriti pitanje koje se postavlja u svim izvještajima oko tužilaštva i pravosuđa u Srbiji i uticaja politike na njih. Ne bi me iznenadilo privremeno zaustavljanje pregovora“.
Janjić podsjeća da od četiri tačke u obrazloženju Francuskog suda, tri se tiču tehničkih i proceduralnih propusta Ministarstva pravde, tek je četvrta politička. Sve zajedno, Janjić vidi, kao ozbiljan šamar srbijanskom pravosuđu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.