Crna Gora je zabranila ulazak za 149 državljana Rusije i Ukrajine zbog uloge Rusije u ukrajinskoj krizi i aneksije poluostrva Krim, potvrđeno je podgoričkim medijima u Vladi. Spisak nepoželjnih formiran je na osnovu odluke Evropskog vijeća.
Odlukom Vlade Crne Gore ograničava se “ulazak i raspolaganje imovinom i sredstvima licima koja su odgovorna za aktivno podržavanje politike koje podrivaju teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost Ukrajine”, objavila je jutros podgorička “Pobjeda”.
Među “nepoželjnima” za ulazak u Crnu Goru su potpredsjednik Vlade Rusije Dmitrij Rogozin, šef obavještajnih službi Nikolaj Petrušev, predsjednik Čečenije Ramzan Kadirov, tajkun i vlasnik “Televizije Carigrad” Konstantin Malofejev, zamjenik generalnog sekretara vladajuće stranke “Jedinstvena Rusija” Sergej Železnjak i drugi.
Crna Gora se 2014. godine pridružila sankcijama EU uvedenim zbog krize u Ukrajini, zbog čega je, kako je objašnjeno iz Moskve, prije nekoliko dana poslaniku crnogorske vladajuće Demokratske partije socijalista Miodragu Vukoviću zabranjen ulazak u Rusiju.
Crna Gora je zbog toga uputila protestnu notu Moskvi, a podgorički mediji, pozivajući se na diplomatske izvore, ranije su objavili da postoji spisak osoba kojima je zabranjen ulazak u Rusiju, te da je na njemu 50 osoba, među kojima premijer Duško Marković, predsjednik Skupštine Ivan Brajović, lider vladajuće DPS Milo Đukanović. Premijer Marković je u srijedu saopštio da je Moskva potvrdila da spisak postoji i da će on “ostati tajna”.
Iz crnogorskog Ministarstva spoljnih poslova je najavljeno da će biti poslata “zamolnica” ruskom ministarstvu da dostavi spisak nepoželjnih osoba, da bi se izbjegla situacija koja se desila poslaniku Vukoviću. Po informacijama medija, Moskva, međutim, nema obavezu da objelodani listu nepoželjnih osoba iz Crne Gore.
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije, Marija Zaharova saopštila je ranije da je zabrana ulaska crnogorskim državljanima “recipročna mjera”.
“Nije tajna da se Crna Gora od samog početka priključila sankcijama EU, uključujući i personalne. Uvijek smo govorili da zadržavamo pravo da preduzimamo recipročne mjere, kako je to prihvaćeno u evropskoj praksi”, navela je ona.
Portparolka Ambasade Rusije u Crnoj Gori, Jelisaveta Borisova ranije je podsjetila da je Ambasada septembra 2015. godine obavijestila crnogorsko Ministarstvo spoljnih poslova da Rusija “ima pravo da preduzme kontra mjere” zbog odluke Podgorice da se pridruži sankcijama EU protiv Rusije i zabrani pojedinim državljanima Rusije da uđu u Crnu Goru.
“Ruska federacija je zadržala svoje pravo da odgovori protivmjerama, zasnovanim na reciprocitetu, što uključuje i zabranu pojedinim građanima da uđu na teritoriju Rusije”, kazala je Borisova i dodala da ni jedno posebno ime nije dato, kao i da pokušaji lokalnih medija da se sastavi takva lista, nemaju osnovu i nisu autentični”.