Koalicija "ratnog krila" favorit na Kosovu

Regija 09. jun 201719:34 > 19:47
REUTERS/Hazir Reka

Analitičari na Kosovu očekuju neizvjesnu borbu između dva bloka albanskih partija i pokreta Samoopredjeljenje. Ove godine na izbore prvi put izlazi veliki broj mladih koji su napunili 18 godina i čiji bi glasovi, kako se očekuje, mogli biti presudni za ishod glasanja u nedjelju.

Predizborna kampanja za parlamentarne izbore na Kosovu danas se završava poslije mnogo obećanja, a mnoga od njih nalik onim neispunjenim od prethodnih izbora. Lista obećanja koje su učesnici na izborima dali je preduga, ali se kao najvažnija mogu istaći ekonomski razvoj, otvaranje novih radnih mjesta, bezvizni režim i formiranje vojske Kosova.

Neka od njih su prema mišljenjima posmatrača nemoguća i čak rekordna, kao što je vizna liberalizacija za tri mjeseca. Profesor političkih nauka, Belul Becaj smatra da na izborima u nedjelju može doći do iznenađenja, naročito od stranaka koje do sada nisu bile na vlasti.

Imamo dakle jednu grupaciju koja je isprobana, drugu grupaciju koja nije, koja je oličena u Samoopredjeljenju. Mislim da će glasači da se opredijele na osnovu toga koliko su zadovoljni ovim prvim. Ukoliko su nezadovoljni time šta su vidjeli posljednjih godina, vjerovatno će se opredijeliti za Samoopredjeljenje. Mislim da u toj konfuznoj situaciji, gdje je počela da nestaje nada da će biti kvalitetnih promjena, može biti i iznenađenja“, objašnjava Becaj.

Ocjenjuje se da predizborna koalicija takozvanog ratnog krila, između Tačijeve PDK i Haradinajeve AAK ima najbolje šanse za formiranje nove vlade, ali se ipak ne može reći sa sigurnošću da li će oni biti u stanju da eventualno osiguraju trećeg partnera, ako ne budu dobili neophodan broj glasova. Koalicija Demokratskog saveza Kosova Isa Mustafe i Samoopredjeljenje su se do sada izjasnili protiv saradnje sa PDK-om, ali su prethodna iskustva pokazala da se takvi stavovi mogu promijenit preko noći.

Ponavljanje izbora također može biti opcija, kaže profesor Becaj.

“Mislim da će rezultati biti tijesni ako govorimo o brojevima. To će biti prilika da se izvuku pouke iz neodržanih obećanja u proteklom ciklusu. To može biti dobar povod da se odmah poslije izbora planiraju novi, jer niko nikome ne vjeruje i svako u svakog sumnja”, dodaje Becaj.

Ove godine pravo glasa na izborima po prvi put ima 150.000 mladih koji su napunili 18 godina. Njihovi glasovi se smatraju odlučujućim za određivanje pobjednika.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.