Nikolić: Srbi radije siromašni nego da priznaju Kosovo

Regija 29. dec 201418:15 > 18:23
EPA

Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić sastao se danas s ambasadorom Njemačke Hanzom Wilhelmom, prvi put poslije sukoba u vezi s interpretacijom izjava evropskog komesara za proširenje Johannesa Hahna o neophodnosti toga da Srbija prizna nezavisnost Kosova, ukoliko želi da postane članica Evropske unije.

Tom prilikom, Tomislav Nikolić je rekao da bi građani Srbije pre prihvatili da žive u siromaštvu, nego da neko u njihovo ime prizna nezavisnost Kosova te da je ulazak Srbije u Evropsku uniju pitanje opstanka.

“Srbija je posvećena stabilizaciji i miru u regionu”, rekao je Nikolić i dodao: “Podizanjem pregovora s Prištinom na najviši nivo i na osnovu platforme koja je bila osnov za potpisivanje Briselskog sporazuma, napravljen je preokret u smjeru sveobuhvatne političke i ekonomske stabilnosti.”

Navodeći da njegova karijera ne zavisi od jedne izjave i da mu ne treba sticanje političkih poena, Nikolić je rekao da želi pred građane izneti svoje viđenje onoga što Beograd treba da potpiše s Prištinom i dodao:

“Vi ste u pravu da Srbiji u ovome času niko ne traži priznanje Kosova, ali u tim floskulama, mi malo pomalo činimo stvari koje će dovesti do de facto priznavanja. Mene građani nisu birali da pričam bajke, već da govorim istinu.”

Ambasador Wilhelm se zahvalio predsjedniku na prijemu i rekao da mu nije bila namjera da mu se suprotstavi.

“Šta god da sam rekao povodom Vaše izjave, bilo bi pogrešno protumačeno”, rekao je Wilhelm predsjedniku Nikoliću i istakao da je dao izjavu koja nije pozitivno prihvaćena ni na Kosovu, u kojoj je tvrdio da Njemačka neće tražiti od Srbije priznanje Kosova.

“Govorimo o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine i svako ima svoje tumačenje šta znači normalizacija. Važno je naći rješenje za dobrosusjedski život, ali ja ne znam kako treba da izgleda to rješenje”, rekao je Wilhelm i dodao da bi zahtjev za priznanje Kosova onemogućio dalje pregovore s Prištinom te da to u ovom trenutku nije uslov za članstvo Srbije u EU, ali da niko ne zna šta će biti za 10 ili 15 godina.