Komunističkim obilježjima prijeti zabrana u Hrvatskoj

Regija 09. sep 201717:42 > 21:36
N1

Nakon što je HOS-ova ploča s natpisom "Za Dom spremni", premještena iz Jasenovca u Novsku, a HNS i manjinci poručili da nisu zadovoljni, postavlja se pitanje kako će HDZ postići kompromis s partnerima u pisanju Zakona o totalitarnim režimima i simbolima.

Prije 80 godina u šumi u Samoboru osnovana je Komunistička partija Hrvatske.

Ovakve obljetnice možda će ubuduće zabranjivati novi Zakon o totalitarnim režimima i simbolima. A otvaraju se i rasprave hoće li vlada izjednačiti pozdrav “Za dom spremni” i zvijezdu petokraku.

“Ne može se zabraniti zvijezda, zvijezda je simbol mira. Onda bi morali prekriti nebo plahtama da se ne vide zvijezde”, kaže Ivan Fumić, Savez antifašističkih boraca.

“Zbog europskog i svjetskog okruženja, do zabrane ovakvih komemoracija i nekih simbola socijalističkih društava vjerojatno neće doći”, smatar Marko Fuček, Radnička fronta.

U HNS-u kažu da prijedlog zakona ne žele komentirati dok ga ne vide. A od Vijeća za suočavanje s posljedicama nedemokratskih režima očekuju da završi tu priču.

“Dajmo Vijeću vremena da napravi svoj dio posla i ozakonimo sve što se treba ozakoniti i idemo dalje gledati u budućnost”, poziva Predrag Štromar, potpredsjednik vlade (HNS).

Štromar je kaže kako će, tako dugo dok Vlada ide u smjeru da građanima bude bolje, podupirati vladu, ali će inzistirati na tome da se “mora zabraniti u javnosti pozdrav povezan s fašističkim režimom.”

Kada će zakon biti napisan, niti što će zabranjivati i dopuštati, jasnog odgovora nema ni od HDZ-ove potpredsjednice vlade.

“Neki simboli su nedvosmisleno simboli totalitarnih i fašističkih režima koji su u jednom povijesnom periodu nastajali i živjeli na ovim našim prostorima”, ističe Martina Dalić, potpredsjednica Vlade (HDZ).

Profesor Pravnog fakulteta Josip Kregar smatra da će taj zakon biti organski, odnosno da će ga morati izglasati većina svih zastupnika, najmanje 76 ruku. A zakon će najvjerojatnije pisati Ministarstvo uprave.

“Ljudi mogu za dva, tri dana napisati zakon što ne znači da će biti dobar. Ono što je sada sasvim jasno je da povjerenstvo neće imati jasan stav po kojem bi se moglo izraditi zakon”, objašnjava Josip Kregar, profesor Pravnog fakulteta u Zagrebu.

Predsjednik Vijeća za prošlost objašnjava da se od njih jasan odgovor o zabrani simbola ni ne traži.

“Pred vijeće uopće nisu postavljeni takvi ciljevi. Već da se da sveobuhvatni pogled na prošlost i prijedlozi za zakonska rješenja, što će onda regulirati od obrazovanja, do komemoriranja, imenovanja trgova i ulica, sve što spada u tu kategoriju”, navodi Zvonko Kusić, predsjednik Vijeća za suočavanje s posljedicama nedemokratskim režima.

Da bi zakon dobio potporu od 76 ruku za njega će morati glasati i HDZ-ovi partneri, HNS i manjinci. Pa prijepori, koje premijer želi eliminirati, neće tako brzo i jednostavno nestati. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.