Hrvatska: Uzgoj indijske konoplje u medicinske svrhe

Regija 20. jan 201515:09 > 15:15
flickr.com

Komisija Ministarstva zdravlja RH za primjenu indijske konoplje u medicinske svrhe, koje je u decembru osnovao ministar Siniša Varga.

Komisija je preporučila promjenu zakonskih propisa kako bi se omogućio uzgoj, prerada, promet i propisivanje indijske konoplje u medicinske svrhe te uveli mehanizmi protiv zloupotreba, saopćeno je u utorak iz Ministarstva zdravlja RH.  

“Komisija je, imajući u vidu novije naučne i medicinske spoznaje, te činjenicu da bolesnici u Hrvatskoj kupuju indijsku konoplju na crnom tržištu, zaključilo kako je nužno regulisati uzgoj, preradu, promet i propisivanje indijske konoplje u medicinske svrhe. Stoga treba promijeniti postojeće zakonodavstvo te uvesti efikasne mehanizme kontrole kako bi se omogućila uporaba indijske konoplje u medicinske svrhe i spriječila zloupotreba”, ističe se u saopćenju.  

Komisija za analizu i preporuke primjene indijske konoplje i kanabinoida u medicinske svrhe, kojim predsjeda Ognjen Brborović,  smatra da treba donijeti odgovarajuće normativne akte i dopuniti Zakon o suzbijanju zloupotrebe droga, te izmjestiti indijsku konoplju iz I skupine droga na važećem Popisu droga, za koje je moguće korištenje u  veoma ograničene svrhe.  

Zakon o suzbijanju upotrebe droga dopušta korištenje droge u medicinske svrhe, ali ne reguliše upotrebu indijske konoplje, pa se njena primjena smatra zloupotrebom.  

Istodobno je dozvoljen uzgoj, prerada i promet opijumskog maka u medicinske svrhe, pa Komisija drži da bi na isti način trebalo regulisati i indijsku konoplju.  

Komisija preporučuje da se ta problematika definiše generički kako bi zakon vrijedio i za druge biljke za koje se pokaže da imaju ljekovito djelovanje, a nalaze se na Popisu droga.  

To što je indijska konoplja u I skupini droga izuzetno komplikuje i poskupljuje kontrolu prometa droge te u konačnici čini liječenje  dostupnim tek u eksperimentalne svrhe, poput korištenja LSD-a za liječenje depresije.  

Komisija zbog toga drži da, po uzoru na druge zemlje EU-a, treba indijsku konoplju izmjestiti u skupinu II ili III kako bi se mogla izdavati kao lijek.  

Korištenje indijske konoplje u medicinske svrhe treba regulisati i imajući u vidu novije naučne i medicinske spoznaje, te činjenicu da bolesnici u Hrvatskoj kanabis kupuju na crnom tržištu, zbog čega teški bolesnici završavaju na sudovima pod prijetnjom zatvorskih kazni, ističe se u saopćenju hrvatskog Ministarstva zdravlja.