Urednik spoljne politike u nedeljniku NIN Zoran Preradović izjavio je u Novom danu da je predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan, koji se nalazi u posjeti Srbije, "loša vijest sama po sebi" - zbog niskih demokratskih potencijala i nepouzdanosti čak i za partnere koji su mu značajniji od Srbije, poput SAD.
“Turska ima interese na Balkanu, najpre na deo bošnjačkog korpusa u BiH, a potom i na Kosovu. Ukoliko bude rastao njen uticaj na Balkanu, čini se da su Erdogan i (Vladimir) Putin bliže, biće na štetu Evropske unije (EU). Ne vidim perspektivu Turske u EU, to je regionalna sila i čak mislim da im nije ni naum da stignu do Brisela i budu punopravni član“, smatra on.
Dodaje da položaj Erdogana u regionu umnogome zavisi od odnosa “jačih igrača” SAD, Rusije i djelimično EU.
“Onoliko koliko ga oni budu pustili tu, toliko će i biti“, ocjenjuje on.
Dodaje da mu je “fascinantno” to što se Erdoganu sprema doček u Novom Pazaru i da je njegov utisak da ga građani Novog Pazara pripremaju kao da je riječ o njihovom predsjedniku.
Preradović ocjenjuje odnose Turske sa EU i SAD kao toplo-hladne.
“EU dozvoljava Erdoganu zulum na unutrašnjem planu jer kontroliše milione izbeglica koje mogu da preplave Evropu i to je licemerje EU. Čini mi se da su malčice poremećeni odnosi sa SAD, ali Erdogan zna ko odlučuje o njegovoj sudbini i biće korigovani. Turska je članica NATO i to dovoljno govori o prirodi tih odnosa“, smatra Preradović.
“Ne vjerujem u ekonomsku saradnju Srbije i Turske”
Preradović kaže da ne vjeruje pretjerano u ekonomsku saradnju Srbije i Turske i ocjenjuje da je to stvar koja se koristi za unutrašnju upotrebu.
“Ne možete da budete partner zemlji koja ima 80 miliona ljudi i respektabilan ekonomski potencijal. Možete da budete podizvođač nekoj turskoj firmi, to je ekonomsko vazalni odnos“, kaže Preradović.
Takođe, govoreći o Turskom toku, Preradović kaže da je to još jedan od marketinških trikova ovdašnje vlasti.
“Šta imamo od Putinove posete? Da li su odnosi sa Rusijom bolji? Ne. Šta imamo od toga, šest rashodovanih migova“, kaže on.
“Oslobađajuća presuda Oriću nije iznenađenje”
Komentarišući oslobađujuću presudu Naseru Oriću koju je doneo sud u BiH, Preradović kaže da to nije iznenađenje.
“Jednako je skandalozna kao i ona u Hagu. Nema spora da je počinio ratne zločine, ali pravda je selektivna”, kaže on.
Prema njegovom mišljenju, to neće uticati dramatičnu na odnose sa Sarajevom.
“Neće jer je očekivana. Mislim da je i Vučić očekivao tako nešto jer teško da se posle oslobađajuće presude u Hagu moglo očekivati nešto drugačije”, smatra on.
“Deo Katalonaca se preigrao”
Govoreći o mogućem proglašenju nezavisnosti Katalonije, Preradović ocjenjuje da se dio Katalonaca preigrao predvođen Karlesom Pućdemonom i doveo sebe u poziciju iz koje nema časnog izlaza.
“Nema drugog izlaza nego da proglasi simboličnu nezavisnost. U nedelju se videlo da postoji duboka podeljenost i unutar same Katalonije, više od 50 odsto ne misli tako. Nezavisnost neće biti priznata ni unutar same Katalonije, čak i oni koji su za nezavisnost to žele samo ako Katalonija ostane u okvirama EU”, podseća on.
Preradović smatra da premijer Španije Marijano Rahoj nema puno aduta na stolu.
“Mislim da će posegnuti za Ustavom i ukinuti regionalnu autonomiju, nema drugih mogućnosti. Ne verujem u dramatičnije stvari i ozbiljnije sukobe”, kaže on.
Dodaje da je situacija komplikovana i za jedne i druge, prije svega kad je riječ o ekonomiji.
“Ekonomija Katalonije je vredna 215 milijardi evra što je više od većine zemalja evrozone, u španskom BDP učestvuje sa 20 odsto, izvoz čini 25 odsto, više od četvrtine svih investciija čine one u Kataloniji. Odlazak takve regije bi bio ozbiljan udarac za Španiju, a s druge strane Katalonija bi ostala van Svetske trgovinske organizacije, bez slobodne trgovine unutar EU”, zaključuje Preradović.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.