Čepurin: Koga predstavlja Hoyt Yee, on Trumpa nije ni vidio

Regija 05. nov 201715:12 > 15:18
N1

Ruski ambasador u Srbiji Aleksandar Čepurin ocijenio je da je pažnja posvećena poseti američkog zvaničnika Briana Hoyta Yeea Srbiji bila prevelika imajući u vidu da je on, kako se izrazio, "sedamdeset peti zamjenik dvadeset četvrtog pomoćnika zamjenika ministra inostranih poslova SAD".

Ruski ambasador je u intervjuu “Sputnjiku” ocijenio da Brian Hoyt Yee nikada “nije ni vidio (američkog predsjednika Donalda) Trumpa, pa čak ni američkog državnog sekretara Rexa Tillersona, jer su to različiti rangovi”.

Čepurin je ukazao da je odlično pitanje koga Yee predstavlja “jer se vrlo dobro zna da je američko društvo podijeljeno”.

“Predstavlja li on prethodnu vlast? Predstavlja li novu administraciju? Američka elita je oštro podijeljena i jedan dio mrzi drugi. Apsolutno nije jasno”, dodao je on.

Čepurin je govoreći o Hoyt Yeeu, kritikovao i dio srpske opozicije koji se sastao sa američkim zvaničnikom.

“Jasno mi je zašto je taj dio opozicije došao kod tog činovnika – željeli su da se žale na svoju vladu, ali nisu naišli na antivladin stav, već na antisrpski. Nisam ništa čuo kako su oni na to reagovali. Zar podržavaju takav pritisak na Beograd, na Srbiju? Da li su dali izjave i kakve”, upitao je ruski ambasador.

Čepurin je izjavio da između Rusije i Srbije nema nikakvih kontradiktornosti i da Rusija podržava njen neutralan status, teritorijalnu cjelovitost, a slaže se sa njom i kada je reč o Republici Srpskoj i poštovanju Dejtonskog sporazuma.

Kada je reč o Kosovu i Metohiji, Čepurin ističe da je po svim zakonima i svim međunarodnim pravilima Kosovo i dalje dio Srbije i da Rusija “u potpunosti podržava teritorijalnu cjelovitost Srbije, zakonita prava i interese Beograda”.

On je podsetio da Srbija i Rusija imaju potpisanu Deklaraciju o strateškom partnerstvu u kojoj se definiše rad na razvoju političkih odnosa. “Kada je reč o ekonomiji, započeta je izgradnja pogona za duboku preradu nafte u Pančevu, to je rusko-srpska investicija od 300 miliona eura investiranja u srpsku ekonomiju. Započela je i izgradnja velike toplane u Pančevu, to je 180 miliona eura investicije, a u pitanju je rusko-kinesko-srpski projekat. Ukupno 16 odsto sredstava u budžet Srbije uplaćuje NIS”, rekao je Čepurin.

On je napomenuo da je Rusija zainteresovana za proširenje ekonomske saradnje, a da se vojno-tehnička saradnja odvija na način koji je uobičajen u međunarodnoj praksi i nije uperena ni protiv koga.

LSV: Država da reaguje

Liga socijaldemokrata Vojvodine zatražila je od države da reaguje na, kako ocjenjuju, nedolične izjave ambasadora Čepurina o srpskoj opoziciji.

“Mi iz Lige socijaldemokrata Vojvodine mu (Čepurinu) poručujemo da je u uređenim i civilizovanim evropskim društvima, opozicija jednako koliko i vlast, ravnopravan učesnik političkog sistema i njen rad se ne može delegitimisati na takav način pozivanjem na linč”, navodi se u saopštenju koje je potpisao generalni sekretar LSV-a Bojan Kostreš.

Dodaje se i da “nijedna država koja čuva najosnovnije elemente vlastitog integriteta ne bi tolerisala da je diplomatski činovnik bilo čije vlade na ovako agresivan i neprimeren način uči šta su njeni nacionalni i državni interesi”.

“Ako se vlast u Srbiji ne ogradi od njegovih izjava i ne uskrati mu dalje mogućnost da nas svađa sa našim regionalnim i evropskim okruženjem, značiće samo da podržava takve stavove i da se Srbija neopozivo nalazi na putu vlastite propasti”, poručuje Kostreš.