Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, poslije susreta sa visokim predstavnikom Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Federicom Mogherini, da je od nje dobio snažnu podršku za nastavak evropskog puta zemlje i ubrzanje reformi u različitim sferama društva.
Vučić je novinarima u Briselu rekao da je na sastanku razgovarano o značajnim pitanjima o ispunjavanju važnih kriterijuma i obaveza iz pregovaračkih poglavlja 23 i 24.
“Razgovarano je o tome koja će nova poglavlja biti otvorena, ali i o onome što je najvažnije – kako ćemo svi zajedno na Zapadnom Balkanu da nastavimo evropski put i ono što je za nas od životnog značaja – međusobnu saradnju, političku, ekonosmkiu i svaku drugu”, istakao je on.
Prema mišljenju Vučića, trebalo bi da svi u regionu razumiju da “od povratka u prošlost i života u prošlosti gubimo mnogo dragocenog vremena za drugačiju i bolju budućnost”.
On je dodao da se nada da će Srbija da ubrzano otvara pregovaračka poglavlja, kao i da će moći i mnoga od njih da zatvara. “Ali, nemam nikakvih iluzija da za nas ostaje ključno pitanje da sačuvamo mir i stabilnost, pre svega u Bosni i Hercegovini”, naveo je Vučić.
Kako je naglasio, drugo važno pitanje je i ključno za Srbiju je šta će sa Kosovom, jer se pregovaračko poglavlje 35 “provlači i kroz mnoga druga”.
“To poglavlje neće biti zatvoreno do onog što se ovde naziva normalizacijom odnosa Beograda i Prištine, kako mi kažemo, ili kako oni kažu – Srbije i Kosova. To je težak, pretežak zadatak za jednu glavu, za nekoliko ljudi, u tome mora da učestvuje naš narod, i zato imamo unutrašnji dijalog”, rekao je Vučić.
Intervju Izetbegovića sadrži mnogo značajnih elemenata
Odgovarajući na pitanje o izjavi bošnjačkog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine o priznanju Kosova, Vučić je ukazao da taj intervju radiju Deutsche Welle sadrži mnogo značajnih elemenata.
“Od odnosa Izetbegovića prema Sandžaku ili Raško-polimskoj oblasti, do toga koja su to sredstva kojima će se štititi teritorijalni integritet BiH, dakle, ratna, vojna sredstva. A sa druge strane se izražava lična želja da deo teritorije Srbije pripadne nekom drugom”, naveo je on.