Malo poznati britanski advokat postao je jedan od najmoćnijih sudija, uprkos tome što nije imao dovoljno iskustva za poziciju međunarodnog sudije. Uz njegovo ime još se vežu i kontroverze iz njegovih prethodnih mandata na Zapadnom Balkanu.
Visoko rangirani EU sudija nije imao dovoljno iskustva za funkciju koju je obavljao na Kosovu.
Naime, Malcolm Howard Simmons rjiešio je mnoge ključne slučajeve na Kosovu i u Bosni i Hercegovini, tokom perioda od najmanje 11 godina, iako u svojoj matičnoj državi nije obavljao spomenutu funkciju, a za koju su obavezni iskustvo i trening.
Iako nije ispunjavao uslove, Simmons je služio na mnogim sudovima na Kosovu, ukljućujući i vrhovni sud, kao i u procesima za ratne zločine u BiH.
Možda najznačajnija, jeste funkcija predsjedavajućeg sudije u slučaju oslobađanja Fatmira “čelične ruke” Limaja, kao i 9 drugih bivših članova oslobodilačke armije Kosova. Ovaj takozvani “Klecka” slučaj, Humanitarni Pravni centar smatra jednim od najvažnijih ratnih suđenja u post-ratnom Kosovu.
Simmons je također predsjedavao Vrhovnim sudom Kosova tokom ranih slučajeva 2015, te je donio presude u slučajevima 2013 i 2014 koji ukljućuju ilegalni transfer imigranata sa Kosova i na Kosovo.
2014. godine postavljen je na funkciju predsjednika sudija EULEX-a. Ured Commonwealtha podržao je njegovo uključenje u misiju EULEX-a 2008.
Ovaj četvrtak je podnio ostavku, nakon neodređenih nesuglasica unutar EULEX-a. U izvještaju stoji kako je Simmons pod različitim nizom nezavisnih istraga, nakon ozbiljnih optužbi.
EULEX je misiju u Prištini, glavnom gradu Kosova, započeo 2008. kako bi pomogao u uspostavi suda, ureda tužilaca, kao i policije prema evropskim standardima, bez kriminala i političkog uticaja. To je najveća EU misija koju služi 800 osoba i koja ima godišnji budžet od oko 63 miliona eura.
Eulex je u posljednjih nekoliko godina bio središte različitih skandala, uključujući mito, korupciju, prikrivanja.Simmons je najnovija kontroverza.
Štaviše, Simmons nikada nije registrovan kao sudija, prema ocjeni britanske advokatske komore. Registrovan je u novembru 1992. godine, ali je njegov certifikat istekao 2000. U sistemu Ujedinjenog Kraljevstva, pravni zastupnici uglavnom provode malo vremena u sudnici i manje su kvalifikovani od advokata s takozvanom bijelom perikom, koji imaju pravo da raspravljaju predmete na sudu.
Iako Simmons nije imao sudsko iskustvo u svojoj zemlji, druge trenutne i bivše sudije EULEX-a uključuju one koji su radili za vrhovni sud u Italiji, Vrhovni sud njemačke države Thuringia, regionalne žalbene sudove u Bugarskoj i krivične sudove u Turskoj.
Simmons nije odgovorio na zahtjeve za intervju. Dužnosnici EULEX-a nisu objasnili kako i zašto je izabran za sudiju na Kosovu, ili su bili svjesni da nije imao prethodna iskustva u Velikoj Britaniji.
EULEX je uputio pitanja FCO-u, koji je pak uputio pitanja EU. Niti EULEX ni službenici FCO-ja nisu komentarisali Simmonsovu pozadinu, iskustvo ili obuku i samo su rekli da je situacija pod istragom.
Originalnu priču i ostatak teksta pročitajte OVDJE.