Udruženi zločinački pothvat u BiH na čelu s Franjom Tuđmanom Haški sud tumači pogrešno, kaže hrvatski premijer Andrej Plenković.
Taj dio presude je:
“U cijelosti nepravedan i neutemeljen i kosi se s povijesnim činjenicama. I stoga je u političkom smislu taj segment neprihvatljiv”.
Plenković ne vjeruje da će presuda narušiti odnose Hrvata i Bošnjaka u BiH. I kaže da hrvatska Vlada razmatra pravne radnje.
“U slučaju da postoje nove činjenice postoje i elementi za reviziju postupka. A i podizanje ovog pitanja pred Vijećem sigurnosti”, ističe Plenković.
Oslobađajuću presudu šestorki očekivao je i oporbeni SDP, pa i bivši premijer Zoran Milanović. Što se tiče udruženog zločinačkog pothvata…
“Ne znam jesam li preoštar pa kažem da nas se to ne tiče. Na neki način nas se tiče, ali znamo što je istina. Ona je naravno kao i većina optužnica politički intonirana”, tvrdi Milanović.
“To je sud koji je loš, koji je napravio loš posao i za koji bi bilo bolje da nikada nije postojao”, dodaje Orsat Miljenić, bivši ministar pravosuđa (SDP).
Hrvatske vlade, osim posljednje, nisu učinile dovoljno da pomognu haškoj šestorki, poručuje Božo Ljubić, HDZ-ov saborski zastupnik i predsjednik Hrvatskog narodnog sabora, krovne organizacije hrvatskih stranaka u BiH.
“Govorim na period predsjednika Mesića koji je dilajući dokumente iz Ureda predsjednika selektivno davani i selektivno korišteni”, kaže Ljubić.
Pomagali smo, poručuju iz Mosta. Presudu ovako iščitavaju.
“Spominje se međunarodni sukob, no međunarodni sukob ne znači agresiju. To nisu iste stvari”, ocjenjuje Ante Šprlje, bivši ministar pravosuđa (MOST).
Praljkovim činom prekinuta je sjednica Sabora i sazvano predsjedništvo. Na početku saborskog zasjedanja u četvrtak predsjednik Gordan Jandroković pročitat će zajedničku izjavu da je presuda nepravedna, a razmatra se i minuta šutnje za Slobodana Praljka.
“A nakon što vidimo i pisanu presudu i vjerojatno ćemo donijeti deklaraciju Sabora koji će prokomentirati taj stav Haškoga suda”, poručuje Jandroković.
U minuti šutnje neće sudjelovati zastupnici Glasa jer se radi o samoubojstvu osuđenog ratnog zločinca. Hašku presudu ne odbacuju.
“To je epilog loše i pogrešne politike iz 90-ih. Ovim presudama nije osuđen hrvatski narod nego nositelji te politike koji se nalaze u Haagu”, zaključuje Vesna Pusić, bivša ministrica vanjskih poslova (GLAS)
Za hrvatsku vladu ona je bespredmetno protivna povijesnim činjenicama, a nepravedni smatraju i to što Haški sud nije utvrdio odgovornost u zločinima u BiH težnje Beograda za stvaranjem Velike Srbije.