Novinarke Mladenka Šarić iz Večernjeg lista i Ivanka Toma iz Jutarnjeg lista gostovale su u Točki na tjedan i komentirale hašku presudu bh. šestorki.
Predsjednica je održala govor u Vijeću sigurnosti, i naglasila da je presuda ne smije koristiti kao presuda protiv cijele Hrvatske. Nije li sam vrh u prvim reakcijama upravo to učinio, upitala je Nataša Božić svoje gošće. “Ne znam tko koristi presudu protiv naroda. To nije smisao te presude. Tužno je kako se reagiralo na tu presudu. Kad se pogleda element udruženog zločinačkog pothvata, teško ga je osporiti. Svako sudsko vijeće radi za sebe, utvrđuje istinu za sebe i došlo je do neravnoteže, što nije dobro. Da je RH imala određenog utjecaja u BiH, to je točno, ali uloga Hrvatske u BiH nije bila negativna, imala je i pozitivne elemente”, rekla je Toma.
I Plenković i Grabar Kitarović upravo su to isticali, ali može li sve pozitivno biti alibi za počinjene zločine? “Naravno da ne može, ne smije i ne treba i mnislim da nitko to zapravo ne želi reći. Svi dužnosnici, bez ozbira na svoje prvotne izjave, ističiu da su se zločini dogodili, da žrtve trebaju biti priznate. Ali oni se imaju pravo baviti načinom funkcioniranja haškog suda kroz sve ove godine i modela koji je doveo do toga da imamo presudu kakvu imamo. Pravo nije donijelo pravdu. Imamo siguaciju da je Hrvatska spomenuta kao država koja je sudjelovala u UZP-u za razbijanje BiH. S druge strane, postoje i zločini koji su se dogodili nad Hrvatima, a pritom ne elim anulirati hrvatske zločine nad Bošnjacima, ali jesu li oni kažnjeni ovom presudom, to treba dovesti u pitanje”, rekla je Šarić.
“Zašto ih Hrvatska nije progonila dobro je pitanje. Imamo problem pravne podkapacitiranosti što naše zemlje, tako isto i u BiH”, rekla je Šarić.
Predsjednica je u UN-u rekla da same države sad trebaju naći načina kako uspostaviti pomirenje, oprost i mir. Bi li daljnje istraživanje i kažnjavanje ratnih zločina pridonijelo tom pomirenju ili bi dizalo tenzije?
“Mislim da treba istražiti zločine, ali mislim da to neće pridonijeti. Zašto se solidariziramo s ratnim zločincima teško je reći, treba uzeti u obzir emotivnu komponentu, ali njoj ne bi trebali robovati državni dužnosnici na najvišim razinama”, rekla je Šarić.
“Umjesto da s vremenskim odmakom možemo zrelije sagledati sve što se dogodilo, pozitivne i negativne aspekte politike devedesetih, mi zabijamo glavu u pijesak kao nojevi. Predsjednica je iskoristila svoj nastup u UN-u da malo popegla svoj prvi istup. Premijer nije mogao ni toliko. Njihova prva reakcija bila je potpuno sramotna i politički vrlo nezrela. Ne znam što je to, jurnjava za rejtingom? Svima haški sud i haške presude služe za podrivanje nacionalne politike”, rekla je Toma.
“Treba uzeti u obzir činjenicu samoubojstva generala Praljka. Da se to nije dogodilo u haškoj sudnici, da su svi ostali živi i odvedeni na izdržavanje kazne, puno se od ovoga ne bi dogodilo. To samoubojstvo ima jedan mitski karakter i imalo je erupciju reakcija, ali duboko sam uvjerena da takvih reakcija ne bi bilo. Kad je predsjednica rekla da haški sud neće pisati povijest, ja se slažem s njom. Haški sud se svojim presudama odlučio da određene dijelove povijesti prekraja”, rekla je Šarić.
Gošće u studiju Nataše Božić komentirale su i obrat stava premijera Plenkovića oko presude. “Premijer se ne snalazi u ovoj situaciji. Nije se snašao, nije dobro reagirao. Uoči presude bio je vrlo rezerviran. I Franjo Tuđman, koji je bio predsjednik države, napravio je neke greške, ali ih je s vremenom korigirao. Da danas njegovi nasljednici u HDZ-u to nisu u stanju sagledati, ja to ne razumijem”, rekla je Toma.
“Mislim da vlast ima odgovornost da vlada. To je nulta točka s koje treba krenuti. Što se tiče memorijalnog mjesta koje se spontano stvara na Trgu bana Jelačića, mislim da je general Praljak upravo to htio izbjeći. On sam je planirajući što će učiniti u slušaju presude htio izbjeći to da jednoga dana mjesto gdje je on pokopan postane mjesto na koje će ljudi hodočastiti na dan njegova samoubojstva. Kad je riječ o prvih nekoliko dana, mogu to razumjeti, međutim, vlast u Gradu Zagrebu trebala je povući crtu i reći da je dosta, i to na fin način sve to skupa maknuti”, rekla je Šarić. “Trg ne smije postati točka gdje će se održavati kult ličnosti”, rekla je Šarić.
Bivši predsjednici Mesić i Josipović oduzeli su dio odličja nekim generalima koji su bili presuđeni za ratni zločin, primjerice Norcu i Glavašu. Treba li isto učiniti i u slučaju presude šestorki? “Mislim da kriterij treba biti isti za sve. Treba ovo vrijeme nakon samoubojstva generala Praljka, pustiti da se vatra stiša i nakon toga primijeniti iste kriterije na sve”, rekla je Šarić.
“To su stvari koje se podrazumijevaju. Ako priznajemo haški sud, a priznajemo, mislim da tu ne treba biti dileme. To je nešto što se treba provesti kao posljedica presude”, rekla je Toma.