UŽIVO na N1: Presuda Hrvatskoj i Srbiji za genocid

Regija 03. feb 201508:05 > 08:12
N1

Međunarodni sud pravde (ICJ) objavljuje presudu po uzajamnim tužbama Hrvatske i Srbije za genocid u ratu u Hrvatskoj devedesetih godina. Izricanje presude pratite UŽIVO na N1 televiziji i na našem portalu u specijalnoj emisiji od 10 do 12 sati.

Jugoslavija nije bila obavezna prema Konvenciji o genocidu sve dok nije postala potpisnica te Konvencije. Sud je 2008. godine utvrdio da je od 27. aprila 1992. godine Jugoslavija imala obavezu prema Konvenciji o genocidu. Djela počinjena prije tog razdoblja se ne mogu smatrati povredom Konvencije, već samo Međunarodnog običajnog prava, kazao je Peter Tomka, predsjednik suda.

Savezna republika Jugoslavija nastala je 27. aprila 1992. godine tako da se djela počinjena prije tog datuma ne mogu posmatrati kao kršenje Konvencije.

“Država koja je tek postala potpisnik Konvencije (o genocidu) ne može se smatrati odgovornom retroaktivno za genocid, po članu 9 Konvencije”, izjavio je Tomka.

Kontratužba Srbije je osnovana, tvrdi Tomka, jer je Hrvatska potpisala Konvenciju o genocidu 8. oktobra 1991. godine.

Ipak, Hrvatska treba dokazati postojanje činjenica na kojima zasniva svoju tužbu, kazao Tomka.

“Sud mora biti uvjeren da je zločin genocida počinjen, a isti standard se primjenjuje i na dokaze za ta djela”, dodaje i zaključuje da će sud kod tužbi i kontratužbi primjenjivati isti standard.

Sud je ustanovio da su srpske snage počinile genocid u Slavoniji, Kordunu i Dalmaciji.

Ovo je kraj procesa koji je pred najvišim UN-ovim sudom 1999. pokrenula Hrvatska tvrdeći da je Srbija počinila genocid nad Hrvatima u oružanoj agresiji od 1991. do 1995.

Srbija u protutužbi iz 2010. optužuje Hrvatsku za genocidnu kampanju u akciji Oluji u ljeto 1995. kad je protjerano 250.000 hrvatskih državljana srpske nacionalnosti.

Predsjednik ICJ-a Peter Tomka objavljuje u haškoj Palači mira odluku jesu li dvije države prekršile UN-ovu Konvenciju o sprečavanju i kažnjavanju genocida iz 1948.

EPA

Radi se o drugoj takvoj presudi u historiji ICJ-a koji je u slučaju tužbe BiH protiv Srbije 2007. utvrdio da Srbija nije kriva, iako se genocid na području Srebrenice dogodio i da Srbija nije dovoljno učinila da ga spriječi.

Mi smo u usmenoj raspravi dali svoj maksimum. Sad je na sudu da donese odluku uvažavajući argumente i svoje ranije stavove iz presude u slučaju BIH“, izjavila je glavna hrvatska pravna zastupnica Vesna Crnić-Grotić. “Vidjet ćemo koliko će sud odstupiti od tih svojih zaključaka“, dodala je profesorica međunarodnog prava iz Rijeke.

Srbijanski pravni tim nada se da će hrvatska tužba biti odbijena.

Što se tiče protutužbe koja se odnosi na Oluju, ostavljamo sudu da ocijeni jesu li se u tim zločinima stekla bitna obilježja kaznenog djela genocida“, rekao je nedavno šef srbijanskog pravnog tima Saša Obradović.

Izricanje pratite uživo na N1 televiziji i na našem portalu u specijalnoj emisiji od 10 do 12 sati.