Odbačene tužbe Srbije i Hrvatske za genocid

Regija 03. feb 201510:25 > 10:59
EPA

Hrvatska nije dokazala optužbe da je počinjen genocid, saopćio je Peter Tomka, predsjednik Međunarodnog suda za pravdu. Također, ni Srbija nije dokazala optužbe da je Hrvatska počinila genocid, te se i njihova tužba odbacuje.

Hrvatska tužba se u potpunosti odbacuje i ne proizlazi nikakva odgovornost Srbije prema Konvenciji o genocidu.

Protjerivanje iz Vukovara je bio instrument za stvaranje homogene srpske države i nije bilo genocidne namjere, zaključio je sud. Naime, zaključci ICTY-ja kažu da djela u Vukovaru nisu počinjena da se uništi hrvatsko stanovništvo već da ih se natjera da napuste područja kako bi se stvorila hogomena srpska država.

Sud je zaključio da Hrvatska nije dokazala da djela koja su počinili članovi JNA čine actus reus genocida. Sud zaključuje da nije pokazala da su silovanja i seksualna nasilja djela genocida. “Ipak, sud je uvjeren da je na lokalitetima u Slavoniji, Dalmaciji, Kordunu, JNA i srpske snage počinili djela kod kojih je actus reus genocida utvrđen”, dodaje Tomka.

Peter Tomka, predsjednik Suda, na početku iznošenja obrazloženja rekao je da Srbija ne može biti odgovorna za djela počinjena prije 27. aprila 1992. godine.

“Država koja je tek postala potpisnik Konvencije o genocidu ne može se smatrati odgovornom retroaktivno za genocid, po članu 9 Konvencije”, izjavio je Tomka.

 On je naveo da je SRJ postala obavezana Konvencijom o genocidu tek od 27. aprila 1992. godine, kada je SRJ i nastala.

Hrvatska nije odgovorna za genocid

Genocid pretpostavlja fizičko uništenje grupe, a ne njeno odstranjenje s neke terirtorije, kazao je Tomka.

“Sud ne nalazi slijed djelovanja da je postojala namjera da se fizički uništi etnička Srba u Hrvatskoj. S obzirom da nije utvrđeno postojanje genocidne namjere u operaciji Oluja, odbacuje se kontratužba Srbije.”

EPA

Sud je zaključio da hrvatske vlasti prije, tokom i nakon Oluje nisu djelovale s ciljem uništenja srpske skupine, odnosno da nije bilo genocidnih namjera.

ICJ je utvrdio i da nije bilo neselektivnog granatiranja gradova tokom Oluje i da u Brijunskom transkriptu nema nikakve genocidne namjere.

“U najboljem slučaju moglo bi se zaključiti da je hrvatsko vodstvo uzimalo u obzir da će operacija izazvati bijeg stanovništva i da je bilo zadovoljno takvom posljedicom i da ništa ne bi učinilo da  spriječi takvu posljedicu. Čak i da je takav zaključak tačan, on je daleko od dokazivanja genocidne namjere”, kazao je predsjednik suda Peter Tomka.

Spska protužba je odbačena jednoglasno, a hrvatska s 15 glasova za i dva protiv.

Hrvatska je pred najvišim UN-ovim sudom 1999. pokrenula proces tvrdeći da je Srbija počinila genocid nad Hrvatima u oružanoj agresiji od 1991. do 1995.

EPA

Srbija u protutužbi iz 2010. optužuje Hrvatsku za genocidnu kampanju u akciji Oluji u ljeto 1995. godine kada je protjerano 250.000 hrvatskih državljana srpske nacionalnosti.

Riječ je o drugoj takvoj presudi u historiji ICJ-a koji je u slučaju tužbe BiH protiv Srbije 2007. utvrdio da Srbija nije kriva, iako se genocid na području Srebrenice dogodio i da Srbija nije dovoljno učinila da ga spriječi.