Josipović: Pala je teza da je Hrvatska nastala na genocidu

Regija 03. feb 201514:16 > 14:18
Screenshot

Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović kazao je kako je presuda Međunarodnog suda pravde o međusobnim tužbama Hrvatske i Srbije za genocid u vrijeme rata, očekivana, kako je dokazano da Hrvatska nije nastala na genocidu i kako je tužbom stvoren vrijedan povijesni dokument.

Presuda je za Josipovića očekivana s gledišta pravne argumentacije. Kazao je kako je s jedne strane razočaravajuća, s obzirom na želju Hrvatske da pokaže što se događalo i da se kvalificiraju svi zločini koji su se dogodili u Hrvatskoj.

Možemo biti zadovoljni činjenicom da je Međunarodni sud pravde odlučno odbio tezu kako je Hrvatska imala namjeru počiniti genocid za vrijeme ‘Oluje’ i oslobodilačkog rata kojega smo vodili. Pala je teza da je Hrvatska država nastala na zločinu i genocidu“, kazao je Josipović.

Upozorio je kako su u dijelu presude kojom Hrvatska nije zadovoljna ključna bila dva pravna pitanja:

To je problem od kada je Srbija vezana Konvencijom o genocidu, stav Suda je 27.4.1992. što je automatski iz rasprave o genocidu isključilo neke od najvećih zločina koji su počinjeni, poput vukovarskog zločina. Drugo pitanje je kvalifikacija zločina koje smo mi pokazali, to isto je rekao i Sud, da su se dogodili strašni zločini, samo da li u skladu sa međunarodnim pravom i praksom Međunarodnog suda pravde ti zločini imaju dimenziju genocida.  Sud se priklonio konzervativnom shvaćanju genocida i ustvrdio da je bilo puno zločina, ali da oni ne konstituiraju genocid“, izjavio je hrvatski predsjednik.

Josipović je poručio kako, bez obzira na rezultat, hrvatska tužba ima važnu funkciju, da je u toj tužbi načinjen cjelovit popis žrtava koji se od tada redovito ažurirao. Kazao je kako je Hrvatska tužbom jasno pokazala, a da Sud nije porekao, da je postojala agresija na Hrvatsku i veza između današnje Republike Srbije i onoga što se događalo na području Hrvatske.

Kazao je kako su sve činjenice zločina registrirane sa pokazateljima: mapama, fotoelaboratima, a po prvi puta je registrirano i 13 paravojnih formacija koje su došle iz Srbije upravo sa namjerom da čine zločin.

Sud je utvrdio da je bilo zločina i s hrvatske strane, kazao je Josipović.

Izvlačimo poruku da moramo učiniti sve, to ne smije ni jedna politika i ni jedan političar zaboraviti, da se utvrdi sudbina nestalih, da se ne stane sa osudama onih koji su počinili ratni zločin i da političari grade mir koji je najveća vrijednost.”

Josipović je dodao kako je poruka cijelog postupka da zločin i agresiju treba sprečavati i da je rad na miru glavna zadaća svakog tko se bavi politikom.

Josipović je zagovornik popravljanja odnosa i rješavanja otvorenih pitanja, kazao je kako očekuje da će sve izneseno ojačati potrebu za razgovorom i suradnjom na otvorenim pitanjima.

Pripremom tužbe od 2.500 stranica sumirano je puno naše povijesti, strahota i patnje. Samim tim dokumentom smo platili jedan dio duga žrtvama koje su strašno stradale. I to je povijesni dokument za buduće generacije, koji ne bi trebao biti kamen razdora nego opomena da treba poštivati narode, ljude i dokaz je vrijednosti slobode koju smo stvorili u teškim vremenima“, kazao je Josipović.

Upozorio je kako nije dobro od strane pojedinih političara pothranjivati ideje o ratnoj odšteti koja bi proizišla iz ove tužbe te naglasio važnost rješavanja sudbina nestalih i ratnih zločina.

Međunarodni sud pravde je danas objavio presudu povodom tužbe Hrvatske protiv Srbije za genocid u ratu devedesetih godina i protivtužbe Srbije, iz 1999. odnosno 2010. godine, kojom je odbacio tužbe obje zemlje rekavši kako ni Hrvatska ni Srbija nisu dokazale da je počinjen genocid.