Istječe rok za primjenu arbitražne odluke o graničnom sporu RH i Slovenije, koju Zagreb ne priznaje, a Ljubljana kani jednostrano početi provoditi. Iz slovenskih diplomatskih krugova saznajemo da će Slovenija danas poslati diplomatsku notu RH u kojoj će poslati i zahtjev i nacrt ugovora za uspostavljanjem mješovite komisije za demarkaciju granice.
Slovenski premijer Miro Cerar izjavio je u srijedu da će njegova država krajem tjedna započeti s primjenom arbitražne presude o granici u dijelu koji se odnosi na more unatoč tome što je Hrvatska ne priznaje i da ne očekuje incidente ako graničnu crtu koju su odredili artbitri bude poštovala Hrvatska.
“Provedba arbitražne presude je međunarodna obveza Slovenije i Hrvatske, to nije nešto o čemu možemo odlučivati nego ju moramo provesti”, kazao je Cerar.
Prethodno se o početku primjene arbitraže u Savudrijskoj vali na sastanku konzultirao s predsjednikom Borutom Pahorom, predsjednikom parlamenta Milanom Brglezom i novim predsjednikom državnog vijeća Alojzom Kovšcom koji su po njegovim riječima podržali aktivnosti Vlade na provedbi.
“Slovenija nije poticala incidente niti će to činiti, a isto očekujemo i od Hrvatske. Bude li se poštovala granična linija, incidente ne treba ni očekivati”, kazao je Carar u izjavi novinarima nakon sastanka.
Hrvatski ribari u Umagu su u četvrtak održali sastanak s policijom i prema njihovim riječima policija im je poručila da se danas ponašaju normalno u svojim aktivnostima, ali da ipak ne idu skroz do sredine Savudrijske vale kako ne bi izazvali incidente.
U istarskoj policiji poručuju da su imali redovan sastanak s ribarima i ne žele službeno potvrditi da su im dali naputak kako se ponašati. Na pitanje hoće li danas pojačano kontrolirati valu, u PU istarskoj kažu da će se ponašati sukladno svakodnevnim aktivnostima i da su oni svakodnevno prisutni na terenu.
Plenković: Očekujem da se Slovenija suzdrži od jednostranih poteza
“Po međunarodnom pravu se arbitražna odluka ne može provoditi bez privole obje strane. Prema tome očekujem da se Slovenija suzdrži jednostranih poteza i da se izbjegnu bilo kakvi mogući incidenti”, rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković u četvrtak.
Hrvatska stoji pri tome da nema jednostrane primjene arbitražne odluke koju ne priznaje, istaknula je i ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić, dok se očekuje da Slovenija krajem tjedna počne kako je najavila provedbu arbitražne odluke o granici u dijelu koji se odnosi na more.
Pejčinović Burić: Hrvatska će “raditi što i do sada – štititi hrvatske interese”
“Mi stojimo pri tome da nema jednostrane primjene arbitražne odluke, dakle Hrvatska tu odluku ne priznaje i nije joj prihvatljiva, a na zadnjem sastanku koji smo imali sa slovenskim premijerom Mirom Cerarom rečeno je da neće doći do nikakvih jednostranih poteza”, rekla je ministrica u razgovoru za Dnevnik Nove TV.
Ukoliko slovenska strana pošalje kontrole u područje Savudrijske vale za koji po odluci arbitražnog suda smatra da polaže pravo, Hrvatska će “raditi što i do sada – štititi hrvatske interese”, rekla je Pejčinović Burić.
Naglasila je uvjerenje da se do rješenja može doći jedino u duhu dijaloga i da Hrvatska sadašnjom granicom smatra onu koja ide po sredini zaljeva i s kojom su obje države ušle u Ujedinjene narode. “Mi s takvom granicom možemo živjeti i dalje, ali bi bilo dobro da ta pitanja riješimo na obostranu korist”, rekla je Pejčinović Burić.
Upozorila je kako po međunarodnom pravu Slovenija ne smije jednostrano proglasiti promjenu granica i da jedino rješenje i dalje ostaje bilateralni dogovor.
Sloveniju za šest mjeseci čekaju parlamentarni izbori za koje ministrica tvrdi “da nikad nisu dobro okruženje ovakvih dugotrajnih pitanja”. Istaknula je da su granice utvrđene katastarskim općinama prihvatljive i da su one načelo po kojima Hrvatska želi rješavati sva otvorena granična pitanja.
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova ranije je u četvrtak diplomatskom notom pozvalo Sloveniju da se suzdrži od jednostrane provedbe mjera koje bi imale za cilj pokušaj promjene stanja na terenu, te na konstruktivan dijalog oko rješavanja pitanja granice.